پخش خودکار بعدی

مستند کبک تاراز - مسعود بختیاری

مستند « کبک تاراز » به گفت و گو با نزدیکان " بهمن علاءالدین " متخلص به مسعود بختیاری، خواننده، ترانه سرا و آهنگساز مشهور بختیاری می پردازد. وی زاده 20 مهر می باشد


بهمن علاءالدین بیستم مهرماه سال 1319 خورشیدی در شهرستان مسجدسلیمان و در خانواده‌ای پرجمعیت و سُنتی زاده شد. وی از تیره زیلایی طایفه بهداروند و از زیرشاخه‌های هفت لنگ بختیاری بود. در 1324 به علت تغییر محل خدمت پدر خود که در آن زمان در شرکت نفت مسجدسلیمان مشغول خدمت بود، به همراه خانواده به لالی نقل مکان نمود و در 1328 که اولین مدرسه ابتدایی به نام «دبستان فردوسی» در این شهر راه‌اندازی شد؛ شروع به تحصیل نمود و سپس سال‌های اول و دوم دبیر ستان را در «عمبَل» و در «دبیرستان هنر» به پایان رساند و در سال 1336 و به دنبال بازنشسته شدن پدر از خدمت شرکت نفت؛ مجدداً به مسجدسلیمان بازگشت و تا سال 1340 در «دبیرستان امیرکبیر» این شهر دوره تحصیلات دبیرستانی خود را به پایان رساند.


تا پیش از انقلاب با همراهی منصور قنادپور، نوازنده سنتور، آثاری را به دو گویش فارسی و بختیاری با حال‌ و هوای موسیقی شهری ارائه داد.


علاءالدین پس از تکمیل تحصیلات متوسطه آن زمان به خدمت آموزش و پرورش درآمد و تا سنّ بازنشستگی در کسوتِ معلّمی انجام وظیفه کرد. از سال 1350 در کنار شغل معلّمی، همکاری خود را با رادیو اهواز و منصور قنادپور آغاز کرد.


پس از انقلاب، مدتی در سکوت به‌سر برد تا این که با عطا جنگوک آشنا شد. جنگوک، بختیاری نبود ولی زادگاهش لار واقع در جنوب استان فارس از نظر فرهنگی خیلی به بختیاری‌ها نزدیک بود.


آثار


1365 - مال‌کَنون


1371 - هِی‌جار


1373 − تاراز (مسعود بختیاری)


1375 − بَراَفتَو


1377 − آستارَه


1384 - بَهیگ


گُل‌های کاغذی


دَنگ‌وفَنگ


ویر

تاریخ انتشار 20 / 07 / 1397
دسته‌بندی مستند
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.