پخش خودکار بعدی

جنجالی ترین دربی استقلال و پرسپولیس در تاریخ فوتبال

تماشا اسپرت تماشا اسپرت
215

در آن فصل استقلال در بازار نقل و انتقالات یکی از بهترین بازیکنان وقت سرخها را جذب کرد که در تاریخ فوتبال ایران هنوز به عنوان نقل و انتقالی جنجالی یاد می شود. مهدی هاشمی نسب که با پیراهن سرخها 4 بار دروازه استقلال را در دربی فروریخته بود با قرار دادی پرسر و صدا به استقلال آمد.


استقلال در آن فصل تیم بسیار آماده ای داشت و فصل را طوفانی شروع کرده بود. برومند زرینچه خرمگاه ستاره همدانی فرزاد مجیدی محمد نوازی علیرضا اکبرپور سیروس دین محمدی مومن زاده علیرضا نیکبخت واحدی سامره داریوش یزدانی و البته مهدی هاشمی نسب از جمله بازیکنان استقلال بودند که در آن فصل بعد از مدت ها آبی ها را در قامت یک مدعی مطرح کرده بودند. در فصول قبلی سلطه پرسپولیس با استانکوی کروات و درو کردن جام های های گوناگون همراه بود و بعد از استانکو پروین پرسپولیس را در اوج نگه داشته بود.


پرسپولیس هم با عابدزاده شاهرودی مهدی تارتار برزگر رافت علی انصاریان اسماعیل حلالی رضا شاهرودی علی انصاریان باهنر کاویانپور رضا جباری علی کریمی رهبری فرد و بازیکنان دیگرش تحت هدایت سلطان در قواره یک مدعی ظاهر شده بود.


فوتبال ایران دو قطبی بود و هنوز سرو کله سپاهان مدعی پیدا نشده بود.


بازی با سوت یانگ جو کیم داور کره ای شروع شد استقلالی ها پیراهن هایی به تن کرده بودند که آبی و سفید بود و سرخها لباسی شبیه به منچستریونایتد با پیراهن های قرمز و شورت و جوارب های مشکی به تن داشتند.


استقلال بازی را بهتر شروع کرد نکته جالب بازی گرفتن مهدی هاشمی نسب در خط حمله بود هاشمی نسب قبل از بازی قسم خورده بود با سر به پرسپولیس گل می زند. چند موقعیت خوب را فرزاد مجیدی و هاشمی نسب روی دروازه عابدزاده ایجاد کردند که سنگربان مطمئن آن روزهای پرسپولیس و تیم ملی مقاومت می کرد.


در دقیقه 58 خطای ستار همدانی روی رافت باعث شد داور نقطه پنالتی را نشان دهد. رهبری فر پنالتی را به گل تبدیل کرد تا نیمه قرمز ورزشگاه غرق در شادی شود و سرو صدای نارنجک دستی های استادیومی گوش را کر می کرد. پرسپولیس یک بر صفر پیش افتاد.


در دقیقه 68 داور کره ای خطایی برای استقلال گرفت که حاصلش ضربه آزاد بود محمد نوازی پشت توپ ایستاد با ضربه ای کات دار توپ را به سمت دروازه عابدزاده روانه کرد عابدزاده که در گرفتن توپ با یک دست تبحر داشت (بیاد بیاورید صحنه های بازی ایران و استرالیا) این بار در محاسبات خود اشتباه کرد و شوت نوازی بازی را به تساوی کشاند. این بار نیمه آبی شادی می کردند و نیمه قرمز غرق در سکوت بود.


در دقیقه 85 اتفاقی که سرخ ها از آن می ترسیدند افتاد. ارسال نیکبخت واحدی از میانه زمین را مهدی هاشمی نسب با ضربه سر وارد دروازه عابدزاده کرد تا حواشی و اتفاقات دنباله دار این گل آغاز شود. در صحنه گل پای احمدرضا عابدزاده لحظه ای لغزید تا هاشمی نسب به قسمی که خورده بود عمل کند و با ضربه سر به پرسپولیس گل یزند. استقلال طلسم 5 ساله را شکسته بود و به پیروزی در دربی از هر زمان دیگری نزدیک تر بود. هاشمی نسب بعد از کل بیهوش شد. خوشحالی عجیب و غریب هاشمی نسب بعد از زدن این گل داد پروین را در آورد.


در دقایق پایانی بازی استقلالی ها سعی در مدیریت بازی داشتند و برای حفظ نتیجه می کوشیدند و پرسپولیس که خود را بازنده دربی چهل و نهم می دید فشار حملات خود را زیاد کرد تا اینکه بالاخره در دقیقه 87 علی کریمی با یک ضربه قیچی برومند را ناکام کرد و خوشحالی های آبی ها را به کامشان تلخ نمود.


در ثانیه های پایانی بازی فرار رافت و نک به تک با برومند باعث شده تا درگیری کوچکی بین او در سنگربان استقلال پیش بیاید. همین درگیری کوچک باعث شد تا برومند با مشت به صورت پایان رافت بکوبد و دقیقا همین جا سرنوشت زندگی ورزشی خود را عوض کند. با این ضربه و برخورد داور کم جذبه کره ای بازی به حاشیه رفت و درگیری ها میان بازیکنان شدت گرفت.


پورحیدری سعی می کرد بازیکنان را آرام کند عابدزاده پرخاشی می کرد برومند بعد از رافت هوس کرده بود تا ضربه ای هم به ناصر ابراهیمی مربی پرسپولیس بزند و در سوی دیگر زمین استیلی و نوازی با هم درگیر بودند و مهدی تارتار با پرشی فوق العاده و با کف استوک به پشت محمد نوازی کوبید. تارتار در مصاحبه بعد از بازی گفت قصد جداکردن نوازی و استیلی را داشته است


کریمی و حلالی دین محمدی و همدانی سعی در آرام کردن بازیکنان خود داشتند و نیکبخت واحدی در گوشه ای اشک می ریخت و توان باور کردن اتفاقات را نداشت و تماشاگران در حال نظاره همه چیز بودند جز فوتبال!


در نهایت بازی با نتیجه 2 بر 2 مساوی به پایان رسید. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم چند روز پس از بازی احکام خود را در مورد این بازی صادر کرد.

تاریخ انتشار 09 / 01 / 1398
دسته‌بندی ورزشی
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.