پخش خودکار بعدی

دریادار سیاری : امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس در دست ماست

تک شو تک شو
91

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی دریایی ایران به برکت انقلاب اسلامی در آبهای بین المللی حضور دارد و توان برقراری و حفظ امنیت تنگه هرمز، خلیج فارس و منطقه را دارد.


به گزارش واحد مرکزی خبر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در گفتگوی اخصاصی باپایگاه خبری العهد لبنان، درباره امنیت تنگه هرمز تصریح کرد: ما بارها گفته ایم که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران می تواند بر تنگه هرمز تسلط داشته باشد و امنیت را در این تنگه، خلیج فارس و دریایی عمان برقراری کند.


وی افزود:‌ از این روست که ما می گوییم امنیت تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان در دستان ماست. ما خواهان برقراری امنیت در منطقه هستیم و این را مسئله اصولی و اولیه برای خود می دانیم و ارتقاء توان ما در زمینه دریایی نیز به علت برقراری امنیت است. ما به مبارزه با تروریسم دریایی در شمال اقیانوس هند اقدام و در این خصوص و برای برقراری امنیت به هر کشوری کمک می کنیم.


پیش از انقلاب غرب بر نیروی دریایی تسلط کامل داشت


درباره وضع نیروی دریایی ایران پیش از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پس از انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب کادر نیروی دریایی در کشورهای غربی برای کسب آموزش های تخصصی تعلیم می دیدند و ما در خصوص حفظ و تعمیر تجهیزاتمان از تجربه بیگانگان که در ایران به عنوان مستشار حضور داشتند استفاده می کردیم.


وی افزود: آنها بر تجهیزات نیروی دریایی تسلط کامل داشتند و ما از این تجهیزات استفاده می کردیم. به لحاظ تاکتیکی به ویژه در رزمایش ها ما دنباله رو غرب بودیم و هر عملیاتی که این کشورها انجام می دادند و ما در چارچوب آن ماموریت فقط در خلیج فارس، و تنگه هرمز و بخش هایی از دریای عمان حضور داشتیم ، اما اکنون اوضاع فرق کرده است.


سیاری گفت: ما پیش از انقلاب درزمینه تصمیم گیری مستقل نبودیم بلکه ناتو برای ما تصمیم گیرنده بود حتی در زمینه صنعتی، ساخت تاسیسات و بندر، موج شکن و ساخت محل سکوت نیروهایمان آنها برای ما تصمیم می گرفتند؛ به این معنا که پیش از انقلاب اسلامی نیروی دریایی ما در همه زمینه ها دنباله رو غرب بود.


فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: اما اکنون و به برکت انقلاب اسلامی وضع به گونه ای دیگر است. اکنون همه نیروهای ما در عالی ترین سطح و مطابق با استاندارهای بین المللی در داخل کشور آموزش و تعلیم می بینند و بزرگ ترین دلیل در این خصوص نیز این است که ما در آب های آزاد در مناطق مختلف جهان حضور داریم.


وی تصریح کرد: «در زمینه تجهیزات نیز ما به حفظ و تعمیر همه تسلیحات و تجهیزات خود بدون هیچ گونه کمک خارجی قادر هستیم و حتی به ترمیم، تعمیر و ساخت تجهیزات لازم مانند ناوشکن های جماران، پیکان، جوشن، دماوند پرداختیم. امروز می توانیم خود تاکتیک ها و برنامه های لازم برای اجرای رزمایش هایمان را ترسیم کنیم و قادر به ساخت صنایع و ساخت تاسیسات و بندر هستیم.»


وی افزود: در زمینه آب های آزاد نیز باید بگویم که ما در آب های آزاد حضور داریم که این یعنی قدرت و اقتدار، این چیزی است که مردم ایران خواهان آن هستند و چیزی است که رهبر انقلاب اسلامی امام خامنه ای (دام ظله) برای ما ترسیم کرده است.


سیاری گفت: سال های پیش از انقلاب اسلامی، ما هیچ اطلاع و علمی در خصوص مسائل زیر آب نداشتیم، اما امروز ما در زیر آب ها حضور داریم و دارای زیردریایی های هستیم که در زیر آب هستند که این سبب افزایش قدرت ما شده است.

تاریخ انتشار 04 / 05 / 1397
دسته‌بندی خبری
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.