پخش خودکار بعدی

فواید و مضرات آدامس

مهرگان مهرگان
247

### . عادات غذایی ما را بهبود می‌بخشد


افراد مبتلا به مشکلات اضافه وزن معمولا عادات غذا خوردن بد یا الگوهای خوردن نامنظمی دارند که ناشی از خوردن مواد غذایی بین وعده‌های اصلی خوردن بدون توجه غذا در حال تماشای تلویزیون خوردن میان‌وعده در ساعات پایانی روز و قبل از خواب و غیره است. یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که آدامس جویدن می‌تواند با میل ناگهانی به خوردن غذا و زیاده‌روی در خوردن و نوشیدن مبارزه کند. آن دسته از آدم‌هایی که نمی‌توانند در برابر وسوسه‌ی خوردن غذاهای پرکالری مانند چیپس سیب‌زمینی شکلات و غیره مقاومت کنند بهتر است هر بار که میل به خوردن هله هوله دارند آدامس بجوند.


### فواید جویدن آدامس 2: فرایند هضم را بهبود می‌دهد.


هنگامی ‌که شما آدامس می‌جوید دهان‌تان بزاق بیش‌تری تولید می‌کند و همین به شما کمک می‌کند تا دچار سو هاضمه و ریفلاکس اسید نشوید. افزایش تولید بزاق ناشی از جویدن آدامس اسید اضافی را سریع‌تر از بین می‌برد. بزاق معمولا به عنوان یک روان‌کننده برای کمک به بلعیدن غذاها عمل می‌کند بنابراین بزاق بیش‌تر به معنای آسان‌تر شدن عمل بلع است که به نوبه‌ی خود سیستم گوارش شما را بهبود می‌بخشد.


### 3. کمک‌تان می‌کند که در برابر محرک‌های اعتیادآور مقاومت کنید


جویدن آدامس سبب می‌شود که ذهن‌تان از عادات نادرستی که دارید منحرف شود به همین دلیل است که بسیاری از مردم می‌کوشند با استفاده از آدامس سیگار را ترک کنند. حتی آدامس حاوی نیکوتین نیز تولید شده‌است که به سیگاری‌ها کمک می‌کند بهتر بتوانند سیگار را ترک کنند. بسیاری از افرادی که سابقا سیگاری بوده‌اند می‌گویند که این کار واقعا در کاهش تعداد سیگاری که در روز مصرف می‌کردند موثر بوده است و در نهایت سبب شده‌است که به طور کامل سیگار را کنار بگذارند و جویدن آدامس نیکوتین را نیز متوقف کنند.


از آن‌جایی که جویدن آدامس به عنوان عاملی برای منحرف کردن ذهن عمل می‌کند می‌تواند برای ترک کردن سایر عادات اشتباه نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این کار به مغز شما کمک می‌کند تا با تمرکز بر روی عمل جویدن برخی از محرک‌ها را خاموش کند.


#### مطلب مرتبط: 8 خوراکی عالی برای سلامت دندان و پیشگیری از فرسایش مینا


### فواید جویدن آدامس 4: حالت تهوع را از بین می‌برد


برخی از آدامس‌ها دارای خواص گیاهی هستند که حالت تهوع مانند بیماری حرکت پرواززدگی و تهوع بارداری و غیره را تسکین می‌دهند. بعضی از آدامس‌ها نیز حاوی داروهایی نظیر دیمن هیدرینات هستند که یک داروی ضد حالت تهوع بسیار قوی است و به رفع حالت تهوع ناشی از حرکت به میزان زیادی کمک می‌کند.


بر اساس برخی از مطالعات برای از بین بردن هر نوع حالت تهوع آدامس‌های نعناعی بهترین نوع هستند. این آدامس‌ها بدن و ذهن شما را آرام می‌کنند و سبب می‌شوند که خیلی زود احساس بهتری داشته باشید. آدامس همچنین به شما کمک می‌کند تا با کرم گوش بهتر کنار بیایید. کرم گوش نوعی حس دردناک درون گوش شما در هنگام بلند شدن یا فرود هواپیما است. این حس ناشی از اختلاف فشار هوا در داخل و خارج از گوش شما است.


### 5. آدامس سبب می‌شود که صبح‌ها هوشیارتر شوید


آدامس می‌تواند جایگزین مناسبی برای قهوه باشد. به جای این‌که با نوشیدن کافئین هوشیاری‌تان را به دست بیاورید می‌توانید جویدن آدامس را با طعم تند نعناع امتحان کنید تا سریع‌تر ذهن‌تان بیدار شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که جویدن آدامس می‌تواند مغز شما را تحریک کند تا با افزایش زمان واکنش‌تان هوشیارتر شوید. حرکت جویدن 8 ناحیه را در مغز شما تحت تاثیر قرار می‌دهد و برخی از آن‌ها سبب می‌شوند که واکنش شما بهتر شود.


### فواید جویدن آدامس 6: به کاهش وزن کمک می‌کند


عمل جویدن در واقع کالری می‌سوزاند هرچند به میزان بسیار کمی. از آن‌جایی که اغلب آدامس‌ها دارای کالری کمی هستند بنابراین مهم نیست که چه‌قدر آدامس می‌خورید باز هم بهتر از خوردن هله هوله است. فقط مطمئن شوید که آدامس بدون قند می‌جوید چرا که کم‌ترین کالری را دارند و این‌که قند می‌تواند برای دندان‌های شما بد باشد.

تاریخ انتشار 06 / 09 / 1397
دسته‌بندی سلامت
نظرات کاربران
ستایش -

مفید بود