پخش خودکار بعدی

پاورچین - قسمت 70

نوستالژیک نوستالژیک
14

## .:: سریال پاورچین / پخش در سال‌های 1381 و 1382 از شبکهٔ تهران ::.


پاورچین نام سریالی تلویزیونی است که در سال‌های 1381 و 1382 از شبکهٔ تهران پخش شد. کارگردانی این فیلم را مهران مدیری بر عهده داشت و پیمان قاسم خانی نیز سرپرست نویسندگان آن بود.


استفاده از مسائل اجتماعی در آثار طنز بسیاری اتفاق افتاده است اما در پاورچین مخاطب اخلاق و رفتار خودش را در معرض یک نقد مفرح می‌بیند. در واقع مخاطب به خودش می‌خندد و در مواجهه با بسیاری از رفتارهای ناپسندی که در او نهادینه شده و حالتی ناآگاهانه نسبت به آنها دارد قرار می‌گیرد.


اغراق در صفت پاچه‌خواری پشت‌سر یکدیگر حرف زدن زیر آب زدن و دروغگویی و… از جمله این عادات ناپسند هستند که بخوبی از طرف تیم سازنده پاورچین نقد می‌شوند. در پاورچین و بعد‌ها شب‌های برره ما بسیاری از صفات ناپسند را در این قوم می‌بینیم که پرداختن به آنها تلنگری به همه کسانی است که بعضی از این صفات را دارند. همچنین این برنامه در بسیاری از قسمت‌ها نیز به مسائل روز اجتماعی واکنش نشان داد و همین استفاده از موقعیت‌های روز سبب شد تا مخاطبان بیشتر با آن احساس نزدیکی کنند.


## خلاصه داستان سریال پاورچین :


فرهاد (مهران مدیری) یک برره‌ای است که سالها قبل برای تحصیل ازبرره به تهرانآمده وبا مهتاب مهتابی(سحرزکریا) ازدواج میکند ودامادسرخانه میشود اوکه ذاتا فردی چاپلوس است وازهمین طریق دریک شرکت مهندسی ساختمان مشغول کار شده وبه تدریج جای مدیرقبلی بخش رااشغال میکند٬طغرل (محمدرضاهدایتی) ٬سرایدارخانه پدرمهتاب به شدت ازبرره ای ها متنفراست ٬در پی قبول شدن شادی (سحر ولدبیگی) -خواهر فرهاد- در دانشگاه در رشتهٔ کتابگذاری پدرش او را نیز به تهران می‌آورد تا در کنار فرهاد و مهتاب زندگی کند.


داود (جواد رضویان) که یک پایین برره‌ای است به زورمهمان خانه فرهاد میشود وبا مظلوم نمایی خواهان یک شغل در شرکت فرهادمیشود اوآبدارچی میشود درضمن در تهران عاشق دختری به نام یاسمن (شقایق دهقان) می‌شود که فکرمیکندفرزندخانواده ای ثروتمنداست اما درحین خواستگاری میفهمدکه اوخدمتکار است اوازفرهاد و مهتاب می‌خواهد که برای او و یاسمن عروسی برگزار کنند. به این ترتیب داود و یاسمن نیز وارد خانهٔ فرهاد می‌شوند و برای زندگی در یکی از اتاق‌ها سکونت می‌کنند. پس از اینکه سپهر (سیامک انصاری) نیز به جمع این افراد اضافه می‌شود روند سریال جذاب ومتفاوت شده ٬وشکل پخش روتین به خودمیگیرد. به ابتکار نویسندگان و کارگردان این فیلم برای اولین بار روستایی تخیلی به نام برره شکل می‌گیرد.


### درباره سریال پاورچین:


سریال پاورچین که هم از شبکه تهران و هم از شبکه‌ آی‌فیلم در حال پخش است دارای جزئیات و ویژگی‌هایی است که هنوز نیز آثار آن را در میان مردم می‌بینیم. هنوز اگر در جمعی کلمه نوچوفسکو یا یاسمنگولا کتابگذاری و… بر زبان کسی بیاید بدون شک بقیه حاضران به یاد پاورچین و مردم برره می‌افتند مردمی که ساخته و پرداخته ذهن پیمان قاسم‌خانی و مهران مدیری هستند و اصلا هیچ وجود خارجی ندارند با این حال همه ما نه‌تنها آنها را می‌شناسیم بلکه به خلق و خو و همچنین عادات و رفتار و حتی ذائقه غذایی آنها نیز اشراف داریم.


## بازیگران سریال پاورچین :


مهران مدیری جواد رضویان محمدرضا هدایتی شقایق دهقان سحر ولدبیگی سیامک انصاری سعید پیردوست ساعد هدایتی سحر زکریا و…


### مهران مدیری کارگردان سریال پاورچین


مهران مدیری (زادهٔ 18 فروردین 1346 در تهران) کارگردان هنرپیشه خواننده مجری طراح صحنه و لباس مجری طرح صداپیشه و تهیه‌کننده ایرانی است.


از جمله مجموعه‌های تلویزیونی که وی در آن‌ها کارگردان و بازیگر بوده می‌توان سریال‌های:


ساعت خوش پاورچین نقطه‌چین شب‌های برره باغ مظفر مرد هزارچهره مرد دوهزارچهره قهوه تلخ ویلای من شوخی کردم و در حاشیه را نام برد.


مجلهٔ نیوزویک در مقاله‌ای مدیری را بیستمین مرد قدرتمند سال 2009 در ایران نامید

تاریخ انتشار 17 / 02 / 1398
دسته‌بندی طنز
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.