پخش خودکار بعدی

حرف های ظریف در باره اقدام ضد ایرانی آمریکا

اخبار تماشایی اخبار تماشایی
189

دولت امریکا در 19 فروردین 1398 با صدور بیانیه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این اولین‌بار است که در جهان نیروی نظامی رسمی یک دولت در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده می‌شود. در بیانیه کاخ سفید سپاه ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی در دنیا عنوان شده است.


 وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که ظرف یک هفته آینده جزئیات تحریم‌های ناشی از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی را اعلام می‌کند.


 پیشینه‌ موضوع و زمینه‌های تصمیم


تلاش برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌‏های تروریستی سابقه‌ای دیرینه دارد. امریکایی‌ها یک بار در سال 2007 این موضوع را طرح و بررسی کردند. سازمان اطلاعات مرکزی امریکا و وزارت دفاع این کشور به طور کامل مخالف این موضوع بودند. در سال 2008 نام نیروی قدس سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی امریکا قرار گرفت. از دو سال پیش و با روی کارآمدن دونالد ترامپ این موضوع به صورت جدی مطرح شد اما وزارت خارجه پنتاگون و سیا با این موضوع مخالف بوده و آن را زمینه‌ای برای تشدید تقابل نظامی بین ایران و امریکا و موجب به خطر افتادن جان سربازان امریکایی در منطقه می‌دانستند.


در سال 1397 با یکدست شدن تیم ترامپ و روی کارآمدن افراد ضدایرانی در وزارت خارجه شورای امنیت ملی و برکناری جیمز متیس از وزارت دفاع و اخیرا نیلسن از وزارت امنیت داخلی و نیز خروج امریکا از برجام و اعمال راهبرد فشار حداکثری به ایران عملا روندی آغاز شد که هدف آن پایان دادن به توافق هسته‌ای و ایجاد بسترهای لازم برای توافق کامل در همه زمینه‌های مورد اختلاف دو کشور یا تقابل کامل و تغییر رژیم در ایران است.

تاریخ انتشار 25 / 01 / 1398
دسته‌بندی خبری
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.