روحانی : با افتخار تحریم ها را می شکنیم

اخبار تماشایی
منتشر شده در 14 آبان 1397

رئیس جمهور: امروز با وحدت و تلاش مضاعف تحریم‌ها را دور می‌زنیم و سرمایه‌های خارجی را بر می‌گردانیم و امریکایی‌ها را پشیمان می‌کنیم.


آقای روحانی افزود : ملت ما با هر دیدگاه و نگاه سیاسی در کنار هم هستند و فصل الخطاب ما صندوق های رای است ، آراء که شمرده می شود همه باید با هم متحد باشیم .


وی گفت : مسیر رشد اقتصادی را با مهار کردن تورم دوباره آغاز می کنیم هیچ کس فکر نکند شرایطی که این روزها با آن مواجه هستیم به همین صورت ادامه پیدا می کند بلکه این روند با وحدت و همدلی به پایان خواهد رسید .


آقای روحانی افزود : بررسی های مهار کردن تورم از ابتدای فعالیت دولت یازدهم نشان می دهد که در سال 92 تورم سالانه 32/8 بود و در سال 93 این رقم به عدد 14/6 رسید همین روند ادامه پیدا کرد که در سال 94 تورم به 11/1 رسید و در سال 95 تک رقمی شد البته در سال 96 هم تورم تک رقمی ماند تا اینکه به شرایط بحرانی فعلی رسیدیم که قطعاً دوباره تورم مهار خواهد شد .


رئیس جمهور ادامه داد : ما در آغاز فعالیت دولت یازدهم از سال 92 به مردم قول دادیم که تورم در سال آخر دولت تک رقمی خواهد شد برخی اقتصاددانان معترض شدند که چرا از تک رقمی یاد کردید که بنده به آنها گفتم اراده ما این است که تورم در کشور تک رقمی باشد و امروز هم تلاش می کنیم که مشکلات اقتصادی برطرف شود .


وی افزود : رشد اقتصادی کشور ما امسال با مشکلاتی مواجه است که باید مهار شود در سال 95 رشد اقتصادی ما در دنیا اول بود چطور توانستیم به این شرایط برسیم ؟ برجام را چه کسی پایه ریزی کرد ؟ چه کسی چاه های بسته نفت را باز کرد ؟ چطور نفت تولید و در بندرها عرضه می شود ؟ چطور به کشتی ها می رسد ؟ و چطور پول وصول می شود ؟ هزاران فراز و نشیب دارد اما باز می توانیم این کار را انجام بدهیم .


آقای روحانی تاکید کرد : ما با نیروی جدید از تحریم ها عبور می کنیم چنانکه در ماه های اخیر سه مرحله مقابل امریکا ایستادیم و پیروز شدیم چند درصد مردم می دانند؟ کسی نمی داند چون رسانه های ما موفقیت ها را باز نمی کنند، صدا و سیما باید این مسائل را به مردم بازگو کند و مردم باید بدانند که سه بار در برابر ابرقدرتی چون امریکا پیروز شدیم در یک دعوای 5 میلیارد و 900 میلیونی در ایتالیا علیه امریکا پیروز شدیم در یک دعوای صلاحیت برجام در دادگاه لاهه به پیروزی رسیدیم و در گرفتن حکم موقت در برابر امریکا پیروز شدیم این پیروزی ها را چه کسی می داند ؟


رئیس جمهور افزود: دیپلمات هایی که در این دولت فعالیت می کنند مربوط به این جناح و آن جناح نیستند بلکه دیپلمات های کشور ایرانند و ما از لحاظ سیاسی، حقوقی و سازمان های بین المللی به موفقیت رسیدیم، امروز دبیر کل سازمان ملل و رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی به نفع کشور ما صحبت می کنند.


رئیس جمهور گفت: توان این را داریم که تحریم ها را دور بزنیم و با افتخار هر تحریم غیرقانونی را ­ دور می زنیم.


آقای روحانی افزود: با اینکه شرایط تولید سخت تر شده است در شرایط حساسی قرار گرفتیم و می توانیم تولید را به حرکت درآوریم و در این بازاری که تقاضای خوبی دارد صادرات را افزایش دهیم.


وی گفت: در گذشته کارشناسان اقتصاد در باره قیمت ارز گله می کردند که اگر قیمت 4200 تومان برسد ایران گلستان می شود و صادرات ما رونق ویژه ای خواهد گرفت و حالا باید بگوییم که در بازار دوم قیمت ارز به 7200 تومان رسیده است .


آقای روحانی افزود: اقتصاد دانش پیچیده ای است اقتصاد کتاب و نمره نیست بلکه فراز و نشیب های زیادی دارد اگر می خواهید پیشرفت کنید از صاحبان تجربه استفاده و مشورت کنید باید از صادرکنندگان بخش های خصوصی و اتاق ها استفاده کنیم.


رئیس جمهور ادامه داد: همه علم اقتصاد فقط در دانشگاه تهران نیست در بازار هم هست در فضای جهانی اقتصاد هم هست از تولیدکنندگان و سرمایه داران هم باید استفاده شود علم و تجربه را در کنار هم پیش ببریم .


آقای روحانی گفت: در مقابل صاحبان تجربه باید متواضع باشیم و به حرف آنها گوش کنیم ما در بافت فرسوده وقتی توانستیم مشکل را حل کنیم که با سازندگان که سال ها در کار ساخت و ساز بوده اند و تجربه داشتند جلسه گذاشتیم و متوجه شدیم مشکل کجاست .

دیدگاه کاربران
<