گزارش خبرگزاری صداوسیما از مستند موبایلی دنیای چاپلین به روایت امیر تاجیک

مستند ساز
منتشر شده در 26 آبان 1400

گزارش خبرگزاری صداوسیما از مستند موبایلی دنیای چاپلین به روایت امیر تاجیک


امیر تاجیک در این مستند به محل زندگی چارلی چاپلین در سوئیس رفته است جایی که این بازیگر و کارگردان نامدار تاریخ سینما 25 سال آخر عمر خود را در آنجا سکونت داشت و اکنون به یک موزه تبدیل شده است. این مستندساز در بازدید از خانه‌موزه چاپلین از دوربین تلفن همراه خود به‌عنوان دوربین تصویربرداری استفاده کرده است تا در ساخت این مستند علاوه بر محتوای بدیع در فرم هم ردپایی خلاقانه از خود به‌جا بگذارد.


دنیای چاپلین به‌روایت امیر تاجیک به‌بهانه حضور در خانه محل سکونت چاپلین از زاویه تاریخ اجتماعی و سیاسی به زندگی و زمانه این نابغه سینما می‌پردازد و نسبت او با وقایع و تحولات نیمه اول قرن بیستم را بیان می‌کند.


مرتضی شمسی مدیر شبکه جهانی الکوثر معاونت برون‌مرزی صداوسیما درباره ویژگی‌های مستند دنیای چاپلین گفت: این مستند از معدود آثار حرفه‌ای است که تصویربرداری آن با موبایل انجام شده است و با این حال کیفیت بالایی دارد. بسیاری از مخاطبان با دیدن دنیای چاپلین برای ساخت یک اثر مستند انگیزه پیدا می‌کنند. ما در اطرافمان سوژه‌های زیادی داریم که می‌تواند جرقه اولیه ساخت یک مستند باشد. شاید در ابتدا با موبایل فقط بتوانیم یک فیلم کوتاه بسازیم اما در ادامه همان اثر مقدمه‌ای برای ساخت یک فیلم بلند یا سریال می‌شود.


شمسی درباره همکاری با امیر تاجیک در ساخت مستند دنیای چاپلین نیز اظهار کرد: من و آقای تاجیک در سازمان صداوسیما همکاریم. وی پس از بازگشت از سفر سوئیس فیلم‌هایی را که در جریان بازدید از خانه چاپلین آورده بودند به من نشان دادند. چند جلسه با آقای تاجیک صحبت کردیم نقطه‌نظرات را با یکدیگر پیش بردیم تا اینکه توانستیم شالوده این کار را شکل دهیم.

دیدگاه کاربران