رئیس شورای رقابت: امروز درباره افزایش قیمت خودرو تصمیم می‌گیریم

اخبار تماشایی
منتشر شده در 12 شهریور 1397

رئیس شورای رقابت درباره قیمت‌گذاری خودرو می‌گوید شورای رقابت امروز درباره افزایش قیمت خودرو تصمیم می‌گیرد.


رضا شیوا، رئیس شورای رقابت درباره قیمت‌گذاری خودرو گفت: دوشنبه (امروز) در جلسه شورای رقابت قیمت خودرو بازنگری خواهد شد.


او افزود: دستورالعمل بازار و قیمت خودرو هرسال در خرداد انجام می‌شود اما با توجه به اتفاق‌های چند هفته گذشته قیمت مواد اولیه بالا رفته است و نرخ ارز نیز تغییر داشته است که خودروسازان درخواست بازنگری در قیمت خودرو را دارند و در شورای رقابت قیمت خودرو بازنگری خواهد شد.


او درباره حاشیه خودرو نیز گفت: دو خودروساز براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری‌ها را انجام می‌دهند و گرانفروشی و احتکار بحث دیگری است که باید نظارت شود.


رئیس شورای رقابت با اشاره به جلسه اخیر کمیسیون اصل نود و حضور دو خودروساز در این کمیسیون گفت: مشکل اصلی نیاز به قطعه است.خودروسازان در انتظار قطعه هستند تا خودروهای دپو‌شده در پارکینگ‌ها در بازار عرضه شود.


او درباره تولید خودرو نیز گفت: تولید ماه گذشته خودروسازان نیز در ماه گذشته نسبت به سال قبل کاهش نداشته است بلکه افزایش داشته و تقاضا نیز افزایش داشته است.


شیوا در ادامه گفت: توقف در عرضه خودرو برای خودروساز هزینه دارد بنابراین عرضه متوقف نشده است. تقاضاهای کاذب مشکلات در بازار خودرو را افزایش داده است.


او افزود: بر اساس دستورالعمل هر بازاری که انحصارگر باشد باید دستوری با او برخورد کرد. ما دو خودروساز داریم که 88 درصد تولید خودروی کشور را در دست دارند که این انحصار است؛ در تمام دنیا فرمول hhi استفاده می‌کنند که hhi ما بالای 4 هزار و انحصار کامل است.


شیوا گفت: بازار خودرو به شورای رقابت مربوط نمی‌شود. روش ما این است که به خاطر مشکل‌ها و هزینه‌های اضافی خودروسازان و براساس سقف قیمتی، قیمت ها براساس اعلام تورم بخشی بانک مرکزی انجام می شود. در بازاری که انحصار وجود داشته باشد، شورای رقابت باید قیمت گذاری را انجام دهد.

دیدگاه کاربران