6 راز حقه های عجیب شعبده بازی

مهرگان
منتشر شده در 14 مرداد 1397

کی از مشهورترین شعبده هایی که در کلاس های شعبده بازی آموزش داده می شود مربوط به غیب شدن لیوان است. در این نمایش، شعبده باز یک لیوان را بیرون آورده و آن را جلوی چشمان تماشاچی ها می گیرد، بعد هم در حالی که آن را با پارچه ای می پوشاند ناگهان آن را غیب می کند. یک شعبده شبیه این هم وجود دارد که در آن، شعبده باز یک شیء کوچک مثلا سکه یا توپ را در چند لیوان پنهان کرده و آن را بعد از چند بار چرخاندن غیب می کند، آن هم در حالی که به نظر نمی رسد دستش با میز یا لیوان در تماس است. او لیوان ها را بر می دارد تا داخل و بیرون آن ها را به تماشاچی ها نشان بدهد، اثری از توپ یا سکه نیست. 


 


برای آنکه تماشاچی ها بیشتر شگفت زده شوند، شعبده باز کتش را هم بیرون آورده و با پیراهن آستین کوتاه جلوی شان ظاهر می شود تا نشان بدهد که در لباسش چیزی را پنهان نکرده است. پس سکه کجاست؟ تمام راز روی میز شعبده باز قرار گرفته است. یک سوراخ بسیار کوچک به اندازه سکه، توپ یا لیوان، بر روی میز ایجاد شده. زمانی که شعبده باز ادعا می کند لیوان غیب شده، درواقع این دریچه را باز کرده و شیء مورد نظرش را به داخل روزنه هدایت کرده است. اما چطور چنین چیزی ممکن است در حالی که او حتی دستش به میز نخورده؟ پای شعبده باز را فراموش نکنید. در زیر پای او یک پدال قرار گرفته که دریچه کوچک را باز و بسته می کند، آن هم درحالی که همه حواس تماشاچیان به دست شعبده باز یا اطراف صحنه برای پیدا کردن دستیار او معطوف شده است.


پول نصف می شود یا مداد؟


تردستی با پول یکی از پرطرفدارترین و در عین حال ساده ترین شعبده هایی است که در تمام دنیا شکل می گیرد. در این شعبده، تردست کارهایی با پول انجام می دهد که همه را به شگفتی می اندازد. یکی از محبوب ترین این شعبده ها را با عنوان «نصف کردن دلار» می شناسند که گفته می شود توسط دیوید کاپرفیلد ابداع شده است. در این نمایش، شعبده باز یک اسکناس را برداشته و یک مداد را در دست دیگرش می گیرد. او وانمود می کند که در حال بریدن اسکناس است. در عرض چند ثانیه، اسکناس واقعا نصف می شود. شعبده باز در حالی که خونسردی اش را حفظ کرده، اسکناس را که از وسط و با دقت دو نیم شده، به تماشاچی ها نشان می دهد.


او معمولا برای این که حساسیت تماشاچی ها را برانگیزد از اسکناس 100 دلاری استفاده می کند که ارزش بیشتری دارد و تماشاگر با دیدن نصف شدن آن بیشتر نگران می شود. در این مرحله، شعبده باز به مردم وعده می دهد که می تواند اسکناس را به حالت اولش برگرداند. بعد هم در عرض چند ثانیه، در حالی که تماشاچیان هنوز مبهوت و حیرت زده اند، دلار سالم را مقابل چشم شان می گیرد. همیشه راه هایی برای این که آن ها بیشتر شگفت زده و مبهوت شوند، وجود دارد. یکی این که اسکناس را پیش و پس از اجرای نمایش در اختیار چند تماشاگر می گذارند تا از اصل و سالم بودن اسکناس مطمئن شوند.


 


برخی دیگر از شعبده بازان هم از تماشاچی ها می خواهند تا شماره سریال روی اسکناس که شماره ای منحصر به فرد است یادداشت کنند. بعد از اجرای نمایش، با نشان دادن اسکناس و شماره سریال آن نشان می دهند که اسکناس عوض نشده و همان اسکناس پاره قبلی است که تعمبر شده است. اما راز این شعبده در کجاست؟ یکی از کارهای شعبده بازها این است که توجه شما را با چیز دیگری پرت کنند. در این مورد هم توجه همه به اسکناس جلب شده، در حالی که تمام راز شعبده در مداد نهفته است. این مداد از قبل دو تکه شده و در انتهای هرکدام از تکه های آن، یک آهنربای قوی کار گذاشته شده که باعث می شود در کوتاه ترین زمان ممکن، این دو قطعه به هم بچسبند.


زمانی که شعبده باز ادعا کرده اسکناس بریده شده، درواقع دو تکه مداد را از هم جدا کرده است. تنها کار مهم او این است که مداد را در حالی قرار می دهد که با استفاده از خطای دید، تماشاچی به اشتباه افتاده و فکر می کند اسکناس نصف شده است، در حالی که در اصل، مداد نصف شده بود. شعبده بازهای خبره در این باره یک توصیه مهم هم دارند؛ به جای مداد از خودکار استفاده نکنید چون کارگذاشتن آهنربا در آن خیلی دشوار است و ممکن است دست تان رو شود. البته اگر جوهر خودکار کار دست تان ندهد. این شعبده یکی از تردستی های معمول در کلاس های شعبده بازی است اما اگر تازه کار هستید، اسکناس را فراموش کنید و از کاغذ به جای آن استفاده کنید.

دیدگاه کاربران