طرز تهیه سوپ جو سفید مجلسی

سرآشپز
منتشر شده در 22 مرداد 1398

سوپ جو سفید یکی از انواع سوپ های مجلسی و پر طرفدار ایرانی است که از سوپ های رستورانی هم محسوب می شود. این سوپ در کنار سوپ های معروفی مثل سوپ شیر و سوپ جو قرمز بیشتر در مجالس و مهمانی ها سرو می شود.


با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای 2 نفر سوپ جو سفید تهیه کنید.


مواد لازم سوپ جو سفید


پیاز 1 عدد


شیر 1 لیوان


هویج 1 عدد


جو پرک 1 لیوان


سینه مرغ 100 گرم


خامه در صورت تمایل


آرد 2 قاشق غذاخوری


کره 2 قاشق غذاخوری


نمک و فلفل سیاه به میزان لازم


دستور پخت


طرز تهیه سوپ جو سفید


ابتدا جوپرک را در قابلمه ای میریزیم سپس 4 لیوان آب روی آن میریزیم و روی حرارت زیاد میگذاریم تا هر چه زود تر بجوش بیاید. میتوانید از جو نیز استفاده کنیدفقط توجه داشته باشید که جو را باید از شب قبل در کاسه ای از آب بگذارید خوب خیس بخورد


و 2الی3 مرتبه آب آن را عوض کنید و هنگام پخت نیز زمان بسیار بیشتری از جوپرک نیاز دارد تا بپزد سینه مرغ را در قابلمه ای قرار میدهیم و تا روی آن آب میریزیم و کمی نمکفلفلزردچوبه به آن اضافه میکنیم و روی حرارت متوسط میگذاریم خوب پخته شود.


پیاز راپوست میگیریم و میشوییم و از وسط نصف میکنیم و روی تخته نگینی خرد میکنیم و مقدار کمی از آن را داخل قابلمه ای که سینه مرغ در حال پخت است میریزیم و باقی آن را در قابلمه ای که جوپرک در آن میپزد میریزیم و خوب هم میزنیم.


حتما باید مداوم جوپرک را هم بزنیم تا ته نگیرد. هویج را اگر نیاز بود تمیز میکنیم و میشوییم و یا با رنده ریز میکنیم و یا روی تخته نگینی خرد میکنیم(کاملا سلیقه ای است)و به سوپ می افزاییم. سینه مرغ که پخته شده در آبکشی قرار میدهیم تا خنک شود سپس خیلی ریز ریش ریش میکنیم و به سوپ اضافه میکنیم.


این موضوع خیلی اهمیت دارد که شما شیر (خامه) را 15دقیقه قبل از اینکه بخواهید به مواد اضافه کنید از یخچال خارج کرده باشید و با دمای محیط سازگار شده باشد تا زمانیکه به مواد اضافه میکنیم اصطلاحا نبرد.


در شیر داغ کن کره را میریزیم


و روی حرارت کم قرار میدهیم و تامل میکنیم تا آب شود سپس آرد را مرحله به مرحله اضافه میکنیم و تفت میدهیم تا کاملا با آرد یکی شود و رنگ آن کرمی شودبعد شیر را کم کم به آن می افزاییم و خوب مخلوط میکنیم تا سس یکدستی شود


بعد به مواد سوپ اضافه میکنیم و هم میزنیم و صبر میکنیم تا سوپ خوب بپزد. اگر کالری سوپ برایتان حائز اهمیت نیست میتوانید مقداری از سوپ را در کاسه ای بریزید و کمی خامه به آن اضافه کنید و با قاشق هم بزنید


و سپس به سوپ اضافه کنید که بسیار طعم بهتری به غذای شما میدهد.(گر تمایل داشتید میتوانید قبل از اینکه زیر قابلمه سوپ را خاموش کنید برای زیبایی رنگ سوپ کمی جعفری خرد شده نیز داخل آن بریزید تا 5دقیقه جوشی بزند) بعد در ظرف مورد نظر سرو کنید.

دیدگاه کاربران