قاچاق قطعات خودرو به کشور حدود 2/5 میلیارد دلار!

اخبار تماشایی
منتشر شده در 19 مهر 1399


به نقل از انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور آقای امیرمحمد پرهام فر افزود: لوازم یدکی و قطعات خودرو از جمله گروه‌های کالایی به شمار می‌رود که ارزش آن در تراز تجاری کشور بالاست. به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر به دلیل ناهماهنگی بین تیراژ تولید و واردات رسمی با میزان مصرف شکافی بین عرضه و تقاضا ایجاد شده که با واردات قاچاق پوشش داده می‌شود.


مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به روند صعودی آمار واردات قاچاق لوازم یدکی در سال‌های اخیر گفت: در سال‌های 95 و 96 بین یک میلیارد و 300 تا یک میلیارد و 500 میلیون دلار واردات قاچاق لوازم یدکی خودرو داشتیم که این عدد در سال 97 به حدود 2 میلیون دلار رسید و در سال گذشته نیز شاهد واردات غیرقانونی 2 میلیارد و 400 میلیون دلاری قطعات خودرو بوده ایم.


پرهام فر افزود: طی برآوردی که در سال 97 داشتیم نیاز کشور در حوزه لوازم یدکی و قطعات خودرو بالغ بر 8 میلیارد و 100 میلیون دلار بوده که از این میزان 6 میلیارد و 500 میلیون دلار نیاز بازار و باقیمانده آن نیاز خطوط تولید خودروسازان است.


وی با بیان اینکه لوازم یدکی و قطعات خودرو هیچگاه جز کالا‌های ممنوع برای واردات نبوده افزود: با توجه به رشد و در واقع جهش تولیدی که در این حوزه شاهد بوده ایم اعتقاد داریم هر چه سهم سبد ارزی تولیدکنندگان قطعات از میزان ارز موجود در کشور افزایش پیدا کند میزان واردات قطعات نهائی و در کنار آن قاچاق این گروه کالائی کاهش پیدا می‌کند.


پرهام فر با اشاره به سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان گفت: در این سفر تصمیم گرفته شد که کالا‌هایی که تا پنجم مهر ماه قبض انبار گرفته اما به دلیل اعطا نشدن کد تخصیص ارز از بانک مرکزی در گمرکات رسوب کرده اند ترخیص شوند.

دیدگاه کاربران