گمرک مرزی ایران و افغانستان در محاصره آتش

اخبار تماشایی
منتشر شده در 25 بهمن 1399

حوالی ظهر امروز خبری منتشر شد که حاکی از بروز یک حادثه مهیب در مرز مشترک میان ایران و افغانستان بود. براساس شنیده‌ها حادثه ناشی از انفجار یک تانکر سوخت بود که ظاهرا این انفجار به سایر تانکرهای سوخت نیز سرایت داشته است.


نخستین اخباری که از این رویداد تلخ منتشر می‌شد حاکی از بروز حادثه در مرز اسلام‌قلعه افغانستان بود که این آتش‌سوزی موجب تخلیه گمرک دوغارون نیز شد.


همان زمان یک منبع محلی در هرات اعلام کرد که چندین تانکر حامل سوخت مواد نفت و گاز در گمرک اسلام‌قلعه افغانستان منفجر شده است.


سید وحید قتالی والی هرات در این خصوص گفته بود تلاش برای مهار کردن آتش در جریان است و از کشور همسایه ایران درخواست کمک برای مهار آتش داریم.


مرز دوغارون تخلیه شد


شدت حادثه و شرایط مرزی به گونه‌ای بود که نیروهای امدادی ایران برای امدادرسانی و مدیریت بحران به منطقه اعزام شدند.


کمی بعدتر و با روشن‌تر شدن ابعاد حادثه تلاش‌ها برای امدادرسانی شدت گرفت.


در همین خصوص رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تایباد اظهار کرده بود تمام نیروهای نظامی و امدادی در تلاش هستند مرز دوغارون را تخلیه کنند تا بتوانند آتش را مهار کنند.


به گفته هادی رمضانی بر اثر انفجار چند دستگاه تانکر سوخت آتش‌سوزی مهیبی در گمرک اسلام قلعه افغانستان رخ داد که شعله‌های این آتش سوزی مرز دوغارون را هم بی‌نصیب نگذاشته است.


او تصریح کرده بود از دقایق اول آتش سوزی تیم‌های امدادی بلافاصله به مرز دوغارون اعزام شدند اما تاکنون هیچ اطلاعات درست و دقیقی از وضعیت هر دو مرز ایران و افغانستان در دست نیست.


این اظهار نظر او همزمان بود با اعلام تعداد مصدومان این حادثه از تلویزیون ایران که از حادثه دیدن 8 نفر خبر می داد اما رمضانی در این خصوص گفته بود در شبکه خبر اعلام شده 8 نفر مصدوم این حادثه هستند که در این خصوص هنوز هیچ خبر موثقی در دست نیست.


آنچه که بیش از همه بزرگی و شدت حادثه را نشان می داد این گفته رانندگان خودروهای ترانزیت در مرز دوغارون بود که اظهار کرده بودند بیش از 500 تانکر سوخت در حال آتش گرفتن است.


از دیگر سو مقامات افغانستانی نیز اعلام کرده بودند آتش هنوز خاموش نشده و نیروی هوایی نیز برای اطفای آتش تا لحظه ارسال خبر به منطقه اعزام نشده است.


براساس گفته‌های مسئولان افغانی ظاهرا بدون نیروی هوایی امکان اطفای حریق نیست‌.


همچنین هیچ خبر دقیقی از تعداد آسیب‌دیدگان این حادثه در دست نبود.


مقامات ایرانی و افغانستانی در تماس با یکدیگرند


وضعیت به گونه‌ای بود که سخنگوی وزارت خارجه نیز در واکنش به این ماجرا امروز اظهار کرد هنوز گزارشی درباره صدمه به اتباع ایرانی در آتش‌سوزی افغانستان دریافت نکرده‌ایم.


سعید خطیب‌زاده از تماس استاندار هرات در افغانستان با استاندار خراسان رضوی و درخواست کمک جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به تاسیسات و همچنین حاضرین در محوطه گمرک خبر داد.


وی ادامه داده بود بلافاصله اقدام اولیه جهت ارائه تسهیلات بیشتر به افراد و خودروهای گرفتار شده در منطقه آتش‌سوزی هماهنگی شد و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات طی تماس‌هایی با مقامات این استان از جمله استاندار ابعاد حادثه را مورد بررسی قرار داد. همچنین با هماهنگی وزارت امور خارجه و مرزبانی و سایر دستگاه‌های ذیربط مرز اسلام قلعه دوغارون روی کامیون‌ها خودروها و افرادی که برای گریز از آتش سوزی به سمت مرزهای کشورمان گریخته بودند باز نگاه داشته شد.


او از اتخاذ تدابیر دولت جمهوری اسلامی برای کمک به آسیب دیدگان این حادثه خبر داد.


خطیب‌زاده نیز در خصوص آمار تلفات انسانی این حادثه بیان کرد تاکنون در خصوص آسیب‌دیدگان احتمالی حادثه گزارشی واصله نگردیده و همینطور در خصوص وارد آمدن صدمه به اتباع ایرانی نیز اطلاعی دریافت نکرده ایم و امید داریم با کمک مقامات دو کشور در مرز هر چه سریعتر دامنه آتش سوزی مهار شود.

دیدگاه کاربران