رونمایی از پوستر مستند آخرین دیپلمات در سینما پهلوی

مستند ساز
منتشر شده در 23 خرداد 1399

مراسم دیدار با عوامل تولید و رونمایی از پوستر آخرین دیپلمات با ارائه توضیحاتی در خصوص روال تحقیق و پژوهش و ساخت این مستند در حضور اصحاب رسانه و چهره های فرهنگی در سینمای خصوصی محمدرضا پهلوی در کاخ موزه ملت برگزار شد.


امیر تاجیک تهیه کننده و کارگردان فیلم در ابتدای این مراسم گفت: امروز ضمن رونمایی از پوستر با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی که در سالن شاهد آن هستیم روالی را که برای تحقیق و پژوهش و ساخت این فیلم صورت گرفته توضیح می دهم.


وی با تشکر از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد با اشاره به محل برگزاری مراسم افزود: در تالاری میزبان شما هستیم که محمدرضا پهلوی و فرح دیبا به عنوان سالن سینمای خصوصی‌شان آن را ساخته بودند و در آن فیلم می دیدند. خانم ضیغم مدیر موزه دو صندلی شاه و فرح را نیز به درخواست اینجانب در سالن قرار دادند تا گواهی باشد بر این مهم که این صندلی ها به کسی وفا نمی کند!


یکسال تحقیق و پژوهش برای تولید مستند


تاجیک افزود: یکی از جاهایی که به آن مراجعه کردم کتابخانه مجلس بود. وی سپس تصاویری از توضیحات مسئول کتابخانه مجلس نمایش داد و افزود: 95 درصد تصاویری که در این مراسم می بینیم در فیلم اصلی نیست و توضیحات امروز از روند تولید فیلم می تواند به منزله یک کارگاه آموزشی در خصوص ساخت مستندهای تاریخی برای علاقمندان قلمداد شود.


این مستندساز از دیدار نخست با اردشیر زاهدی چنین گفت: در دیدار اول شخصیت کاریزماتیک زاهدی برایم جالب بود. اتفاق بدی که پیش از دیدارمان رخ داد زمین خوردن ایشان و مشکل جسمی بود که برایشان پیش آمده بود که منجر به کوتاهی زمان دیدار شد. اما نکته جالب درباره او مواضع ملی و همچنین رویکرد ضداسراییلی اش بود. جالب است بدانید تا زمانی که ایشان وزیر خارجه شاه بود اسراییل در ایران سفیر نداشت. 


رونمایی از پوستر مستند


در ادامه با حضور مرتضی رزاق کریمی قائم مقام مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و لادن تاجبخش مدیر موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد از پوستر فیلم رونمایی شد. حامد بارئی طبری مشاور کارگردان و طراح گرافیک فیلم و پوستر با اشاره به این تصویر که عکسی از زاهدی و پدرش بود که به سمت خارج از کادر می روند فلسفه انتخاب این عکس را بر مبنای علاقه زاهدی به پدر خود و تمام شدن جهان سیاسی آنها را توصیف کرد.


بارئی طبری یادآور شد: در زمینه سینمای داستانی کارهای زیادی انجام داده ام اما معتقدم سینمای مستند ما جایگاه ویژه ای دارد و خوشحالم این مستند برندینگ قوی دارد.


گام نخست محکم برای بازگویی غیرشعاری تاریخ


رزاق کریمی نیز در سخنانی گفت: از حضور در این مراسم هم انرژی گرفتم و هم بیشتر برای دیدن فیلم اصلی علاقمند شدم. این فیلم در حوزه تاریخ معاصر ارزشمند است و می تواند در سینمای مستند راهگشا باشد.


وی افزود: کار امیر تاجیک بسیار بزرگ است مخصوصا تحقیق و پژوهش کار ستودنی است. درباره تاریخ معاصر حلقه های مفقوده ای داریم که بازگو نشده یا به شکل شعاری بازگو شده اند و ان شاالله این فیلم بتواند به عنوان گام نخست محکم باشد. البته نه به این معنا که تا به حال کاری در این حوزه انجام نشده باشد بلکه دقت کارگردان این فیلم در پژوهش باید الگوی فیلمسازان دیگر قرار گیرد و شاهد شکوفایی سینمای مستند در همه حوزه ها به ویژه تاریخ معاصر باشیم.

دیدگاه کاربران

* آدمای موفق همیشه مشغول انجام کارهایی هستن که بقیه مردم هنوز دارن درموردش حرف میزنن. www.118file.com / 02128423118 , 09130919446-8

*سرگرمی های دخترونه اینجا یه کانال پر از سرگرمی و ایده ست حتی میتونی ازین آموزشا به راحتی در آمد داشته باشی حتما مارو دنبال کنwww.118file.com و از بقیه آموزش های ما در زمینه های ساختمانی تعمیراتی آموزش های زبان انگلیسی ترکیه آلمانی و... دیدن کن . شماره های تماس ما: 02128423118 و 09130919446 الی 8