متیلن کلراید

شرکت نگین تجارت شرق
منتشر شده در 08 دی 1399

متیلن کلراید یا دی کلرومتان (Dichloromethane) که معمولا با اسامی متیلن کلرید متیلن دی کلراید حلال متیلن گاز متیلن و مخفف DCM نیز شناخته شده و معروف است. یک هیدروکربن کلردار با بوی کمی شیرین است. هیدروکربن های کلردار مانند متیلن کلرید یا دی کلرومتان گروهی از مواد شیمیایی هستند که به عنوان حلال برای تمیز کردن به کار برده می شوند. در ادامه به توضیح این محصول و خواص آن خواهیم پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد “متیلن کلراید چیست ؟” همراه مجموعه ی نگین تجارت شرق باشید.


## متیلن کلراید


متیلن کلراید یا دی­ کلرومتان مایعی فرار بی­ رنگ با بویی شیرین است. این ماده به حلالیت بالا شهرت دارد. نقطه جوش متیلن کلراید 39٫8oC بوده و دانسیته بخار آن حدود سه برابر هوا است. دی کلرومتان با وجود این­ که با آب امتزاج ­پذیر نیست ولی قطبی بوده و با حلال­ های آلی بسیاری امتزاج­ پذیر است. این ماده ی تجاری طبق مقررات بین ­المللی منبع دود یا ماده مضر برای لایه اوزون به شمار نمی آید. زیرا طبق مصوبات سازمان انرژی آمریکا زمان عمر دی کلرومتان بسیار کوتاه است به طوری که این ماده قبل از رسیدن به لایه اوزون تجزیه می­ شود.


متیلن کلراید حلال ایده ­آلی برای انواع فرآیندهای صنعتی محسوب می­ شود. این ماده در فرآیندهای مختلف و در صنایع بسیاری همچون رنگ ­زدایی داروسازی تولید مواد رنگ ­زدا تمیز کردن فلزات چسپ ها تولید فوم پلی­ یورتان تولید رزین پلی­ کربنات و توزیع و فرمولاسیون حلال مورد استفاده قرار می­ گیرد. منابع طبیعی متیلن کلراید شامل منابع اقیانوسی ماکروجلبک ­ها و آتش­فشان­ ها هستند. با ­این­ حال بیشتر دی­ کلرومتان یافته شده در محیط­ زیست نتیجه نشرهای صنعتی است.


 متیلن کلرید دارای ویژگی ها و خواص منحصر به فرد می باشد از جمله خواص منحصر به فرد این ماده می­ توان به موارد زیر اشاره نمود :


  • به راحتی به سطح نفوذ می ­کند و منجر ورم سطح اضافی می ­شود و در نهایت منجربه حذف رنگ­ های اضافی سطح می ­شود.
  • حلالیت بالا و اشتغال پذیری کم این محصول باعث می­ شود که سطح فلز یا چوب دچار آسیب نشود. 
  • مقرون و به صرفه بودن (قیمت نسبتا پایین)
دیدگاه کاربران