پخش خودکار بعدی

پوسته قابل تعویض برای لاستیک دوچرخه، به تولید رسید

دنیای فناوری دنیای فناوری
65

پوسته قابل تعویض برای لاستیک دوچرخه، به تولید رسید


یک شرکت نروژی طرح بسیار جالبی برای تایر دوچرخه ابداع کرده است که در آن پوسته تایر را می‌توان به سادگی با توجه به شرایط سواری و جاده موردنظر تعویض کرد. 


دنیای دوچرخه طی سال‌های گذشته با ایده‌های بسیار جالبی همراه بوده است، که منجر به راحتی بیش‌تر دوچرخه‌سواران می‌شود. چنین ایده‌هایی با هدف کاهش انرژی، هزینه و زمان دوچرخه‌سوار وارد می‌شوند و معمولا می‌توانند به موفقیت خوبی نیز دست یابند. دوچرخه‌سواران حرفه‌ای معمولا روی لاستیک دوچرخه خود بسیار حساس هستند و بسته به نوع سواری که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، از تایر مشخصی استفاده می‌کنند. این افراد اغلب مجبورند که در بازه‌های زمانی کوچکی اقدام به تعویض تایر دوچرخه کنند. البته تعویض لاستیک دوچرخه برای کاربردهای مشخص بدون توجه به منافع آن‌، زحمت فراوانی نیز به همراه دارد. به همین دلیل سیستم ری‌تایر (reTyre) با پوسته‌های زیپی قابل تعویض ارائه شده است که به سادگی و هیچ‌گونه مشکل خاصی، می‌تواند تعویض شود.سیستم ری‌تایر توسط یک استارتاپ نروژی طراحی و ساخته شده است و می‌تواند مشکلات دوچرخه‌سواران حرفه‌ای را به سادگی حل کند. در داخل سیستم ری‌تایر از مجموعه 568 گرمی لاستیک بدون آج استفاده شده است که به طور معمول روی رینگ نصب می‌شود و به صورت تمام وقت در آن‌جا می‌ماند. اگرچه این بخش مرکزی تایر هنوز تیوب‌لس نیست، اما طراح نروژی قصد دارد تا مدل تیوب‌لس را نیز بسازد. 


با این حال، انواع مختلفی از پوسته‌های لاستیکی وجود دارند که دوچرخه‌سوار می‌تواند آن‌ها را روی تایر بپوشاند. هر پوسته نوع مختلفی از آج را با توجه به شرایط دوچرخه‌سواری ارائه می‌دهد که طبق گزارش طراح، به سادگی و در عرض چند ثانیه تعویض می‌شود. این پوسته‌ها نمی‌توانند روی بخش مرکزی تایر به جلو وعقب بلغزند و هنگامی که به طور کامل نصب شوند، پوسته روی لاستیک قفل خواهد شد. در نتیجه نگرانی از بابت لغزیدن یا خراب شدن وجود ندارد. انتخاب‌های مختلف پوسته تایر در حال حاضر شامل مدل برجسته همه‌جارو (all-terrain)، همراه با مدل آج‌دار کاربیدی برای فصل زمستان می‌شود. در ادامه طرح‌هایی برای پوسته‌های لاستیک همراه با لامپ‌های جاسازی‌شده LED و تجهیزات الکترونیکی وجود دارد، که می‌توانند به گوشی هوشمند دوچرخه‌سوار متصل شوند. در کنار چنین مدل‌هایی، از مواد ویژ‌ه مانند الیاف نارگیل و لاستیک قابل بازیافت 100 درصدی برای ساخت پوسته‌ها در آینده استفاده خواهد شد. 


برای دیدن ویدیوهای بیشتر اینجا را کلیک کنید.

تاریخ انتشار 14 / 03 / 1397
دسته‌بندی تکنولوژی
نظرات کاربران
صبا -

خیلی جالبه