افزایش قیمت 14 درصدی خودروهای پرفروش

اخبار تماشایی
منتشر شده در 01 خرداد 1400

سقف افزایش قیمت از امروز یکم خرداد 1400 برای محصولات پرتیراژ ایران خودرو 14 درصد و برای محصولات پرتیراژ سایپا هم در همین حدود است.


به گزارش خبرگزاری آریا با اجرایی شدن مصوبه شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو‌ها از امروز محصولات پرتیراژ ایران‌خودرو به طور متوسط 8.2 دوهم درصد و محصولات سایپا به طور متوسط 8.9 دهم درصد باید افزایش قیمت داشته باشند.


این درحالیست که برای محصولاتی که قیمت حاشیه بازار آن‌ها در مقایسه با قیمت کارخانه بیشتر است و دلالان سود بیشتری از آن می‌برند افزایش قیمت بیشتر از قیمت متوسط است و به 14 درصد هم می‌رسد. همچنین برای خودرو‌هایی که حاشیه بازار کمتری دارند افزایش قیمت کمتر از متوسط قیمت تعیین شده شورای رقابت خواهد بود.


شورای رقابت در مصوبه 13 اردیبهشت خود آورده است: بر اساس تورم بخشی یکساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و پس از کسر تورم‌های اعمال شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال 1399 و پس از اعمال متغیر‌های کیفیت و بهره‌وری نهایتا برای شرکت ایران خودرو به طور متوسط 8/2 درصد و برای شرکت سایپا به طور متوسط 8/9 درصد افزایش قیمت محاسبه شد که برای خودرو‌های مشمول دستورالعمل قیمت‌گذاری شورا تا پایان شهریور 1400 اعمال و اجرا می‌شود البته برای کسانی‌که تا پایان سال 1399 برای خرید خودرو ثبت نام کرده‌اند و پیش پرداخت داشته‌اند و مشمول دریافت سود نیستند این افزایش قیمت تعلق نمی‌گیرد.


اجرایی شدن مصوبه افزایش قیمت شورای رقابت را وزیر صمت امروز به خودروسازان ابلاغ کرد.

دیدگاه کاربران