مستند دادگاه های محمد علی کلی ستاره بوکس

ویدئو ورزشی
منتشر شده در 04 فروردین 1399

محمد علی (به انگلیسی: Muhammad Ali) با نام قبلی کاسیوس مارسلوس کلی جونیور (به انگلیسی: Cassius Marcellus Clay, Jr.) (در ایران مشهور به محمد علی کلی) (زاده 17 ژانویه 1942 کنتاکی – درگذشته 3 ژوئن 2016 لویی ویل کنتاکی) بوکسور حرفه ای سنگین وزن آمریکایی بود که به عنوان برترین مشت زن تاریخ بوکس در این وزن و نیز یکی از مهم ترین و برترین شخصیت های ورزشی قرن بیستم شناخته می شود.او به عنوان یک فعال مدنی و چهره ای الهام بخش جنجالی و چالش برانگیز در داخل و خارج رینگ بوکس شناخته شده است.


او از دوازده سالگی مشت زنی را شروع کرد و تنها 10 سال بعد (1964) قهرمان بوکس جهان شد. علی سه بار قهرمان سنگین وزن جهان شد یک بار سال 1964 با شکست دادن سانی لیستون بار دوم سال 1974 در یک مبارزه تاریخی که «غرش در جنگل» نام گرفت و در آن جرج فورمن را ناک اوت کرد و آخرین بار در سال 1978 کمی پیش از بازنشستگی اش. او دوران حرفه ای اش را با کسب 56 برد (37 ناک اوت) و 5 باخت به پایان برد.


محمد علی پس از گرویدن به اسلام در فعالیت های سیاسی نیز نقش داشت و امتناعش از شرکت در جنگ ویتنام نامش را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت. او در حالی از خدمت در ارتش آمریکا سر باز زد که سه سال پیش از آن عنوان قهرمانی جهان را از آن خود کرده بود. او علاوه بر مخالفت علنی با جنگ ویتنام گفت باورهای مذهبی اش به او اجازه حضور در ارتش را نمی دهد. پلیس آمریکا به همین علت محمد علی را بازداشت کرد و عناوین قهرمانی اش هم از او سلب شد. محمد علی که به اتهام «فرار از خدمت» گناهکار شناخته شده بود چند سالی از رینگ بوکس دور ماند تا این که بالاخره اعتراض او به حکم قاضی در آغاز دهه 70 میلادی به دادگاه عالی آمریکا ارجاع داده شد و این دادگاه که عالی ترین مرجع قضایی در آمریکاست محکومیت محمد علی را لغو کرد.


این مستند زیبا از سایت و اپلیکیشن آنتن و کانال اینترنتی آنتن پلاس پخش شده است .

دیدگاه کاربران