برترین های ماتیاس سامر اسطوره فراموش نشدنی فوتبال آلمان

sports
منتشر شده در 16 مهر 1398

سامر فوتبال خود را در آلمان شرقی در دینامو درسدن آغاز کرد.او به غیر از یک دوره کوتاه بازی در اینتر میلان در آلمان بازی کرد و آخرین تیم او نیز بوروسیا دورتموند بود که با کاپیتانی سامر با شکست 1 ـ 3 یوونتوس به جام اروپای 1997 دست یافت او همچنین با دورتمند 2 بار قهرمان بوندسلیگا شد.


تیم ملی

سامر تنها بازیکن بزرگ تاریخ فوتبال آلمان است که در هر دو آلمان شرقی و غربی بازی کرده است . او علاوه بر 51 بازی ملی که برای آلمان انجام داده . 23 بازی ملی نیز برای آلمان شرقی انجام داده و 6 گل نیز به ثمر رسانده است . از کیلومترها فاصله می شد تشخیص داد که این بازیکن بهترین بازیکن آلمان در رقابت های یورو 96 در انگلیس بود.


سامر که در پست لیبرو تیم آلمان بازی می کرد موفق شد تیم پیرو سالخورده آلمان را به افتخار برساند. سامر اسطوره اسبق باشگاه بوروسیا دورتموند مرتبا از خط دفاع به خط حمله در حال حرکت بود که توانست در همان تورنمنت دو گل بسیار سرنوشت ساز به ثمر برساند. او یکی از گل هایش را در بازی تاثیرگذار مرحله یک چهارم نهایی برابر تیم پرقدرت و خطرناک کرواسی به ثمر رساند تا قدرت خودش را بیش از پیش به نمایش بگذارد. سامر آلمان را تا قهرمانی در آن جام که برابر جمهوری چک به دست آمد هدایت کرد و در نهایت به عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد.


بردن توپ طلا

او سپس توپ طلای فوتبال را هم برد تا پس از فرانس بکن بائر که در سال 76 این افتخار را به دست آورد به عنوان مدافعی دیگر این جایزه را به خود اختصاص دهد. سامر نقش مهمی در یورو 92 هم ایفا کرد هر چند که آلمان در فینال به دانمارک باخت. سامر دو بار به همراه آلمان در جام ملتهای اروپا شرکت کرد و هر دو بار با این تیم به فینال رسید .


در یورو 96 خط دفاعی آلمان همان خط دفاعی قدرتمند بروسیا دورتموند بود. اشتفان رویتر– یورگن کولر و ماتیاس سامر بازیکنان خط دفاعی آلمان در یورو 96 بودند و از ارکان مهم قهرمانی آلمان در این جام بودند . همین سه نفر به همراه دورتموند جام باشگاههای اروپا و جام بین قار ه ای را در سال 97 فتح کردند . ماتیاس سامر پس از مصدومیت شدیدی که برای زانویش بوجود آمد مجبور شد در سال 98 و در 31 سالگی از فوتبال خداحافظی کند .


به عنوان سرمربی

دو سال پس از مصدومیتش تصمیم به مربیگری گرفت و در سال 2000 سر مربی دورتموند شد و موفق شد در سال 2002 بوندسلیگا را با دورتموند فتح کند.جوان ترین مربی در طول تاریخ شد که به قهرمانی بوندس لیگا دست یافته بود.[1] در همان سال با دورتومند به فینال جام یوفا رسیدند که در فینال با نتیجه 2-3 مغلوب فاینورد هلند شدند.

دیدگاه کاربران