پیام مهم رهبر معظم انقلاب به مناسبت موسم حج

اخبار تماشایی
منتشر شده در 08 مرداد 1399

رهبر معظم انقلاب به مناسبت فرا رسیدن موسم حج پیامی صادر کردند.


به گزارش ایسنا متن پیام بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم


والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدین.


موسم حج که همواره موسم احساس عزت و عظمت و شکفتگی جهان اسلام بود امسال دستخوش اندوه و حسرت مومنان و مبتلا به احساس فراق و ناکامی مشتاقان است. دلها از غربت کعبه احساس غربت میکند و لبیک جداماندگان با اشک و آه در هم می‌آمیزد. این محرومیت کوته‌مدت است و بحول و قوه‌ی الهی دیر نخواهد پایید لکن درس آن که قدردانستن نعمت بزرگ حج است باید ماندگار شود و ما را از غفلت برهاند. رمز عظمت و قدرت امت اسلام در جمع فراگیر و متنوع مومنان در حریم کعبه و حرم پیامبر (صلی الله علیه و آله) و ائمه‌ی بقیع (علیهم‌السلام) را امسال باید بیش از همیشه حس کنیم و در آن بیندیشیم.


حج فریضه‌ای بی‌مانند است گل صد برگ در میان فرائض اسلامی است گویی همه‌ی جوانب مهم فردی و اجتماعی و زمینی و آسمانی و تاریخی و جهانی دین قرار است در آن مرور شود. معنویت در آن هست ولی بدون انزوا و گوشه‌نشینی و خلوت‌گزینی. اجتماع در آن هست ولی به دور از درگیری و بدگویی و بدخواهی. از سویی حظ روحی از مناجات و ابتهال و ذکر الهی و از سوی دیگر پیوند انس و ارتباط مردمی. حاجی با یک چشم پیوند دیرین خود با تاریخ ــ با ابراهیم و اسماعیل و هاجر با رسول خدا در هنگام ورود پیروزمندانه به مسجدالحرام و با خیل مومنان صدر اول ــ را مینگرد و با چشمی دیگر انبوه مومنان هم‌روزگار خود را که هر کدام میتوانند دستی برای همیاری و اعتصام جمعی به حبل‌الله باشند.


تدبر و اندیشیدن در پدیده‌ی حج حج‌گزار را به این باور قطعی میرساند که بسیاری از آرمانها و آرزوهای دین برای بشریت بدون هم‌افزایی و همدلی و همکاری مجموعه‌ی دین‌داران به بار نمی‌نشیند و با پیدایش این همدلی و همکاری کید معاندان و دشمنان مشکل مهمی بر سر این راه پدید نمی‌آورد.


حج رزمایش قدرت در برابر مستکبرانی است که کانون فساد و ظلم و ضعیف‌کشی و غارتگری‌اند و امروز جسم و جان امت اسلامی از ستمگری و خباثت آنان آزرده و خون‌آلود است. حج نمایش توانایی‌های سخت و نرم امت است. این طبیعت حج و روح حج و بخشی از مهم‌ترین هدفهای حج است این همان است که امام راحل خمینی کبیر آن را حج ابراهیمی نامید و این همان است که اگر متولیان امر حج که خود را خادم حرمین مینامند صادقانه به آن گردن نهند و به جای خشنودی دولت آمریکا رضای الهی را برگزینند میتواند مشکلات بزرگی از جهان اسلام را حل کند.


امروز مانند همیشه و بیش از همیشه مصلحت الزامی امت اسلامی در وحدت است وحدتی که ید واحده در برابر تهدیدها و دشمنی‌ها پدید ‌آورد و بر سر شیطان مجسم آمریکای متجاوز و غدار و سگ زنجیری‌اش رژیم صهیونیستی رعدآسا فریاد کشد و در برابر زورگویی‌ها شجاعانه سینه سپر کند. این معنی فرمان الهی است که فرمود: واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا.[1] قرآن حکیم امت اسلامی را در چهارچوب اشدا علی الکفار رحما بینهم[2] معرفی میکند و از او وظیفه‌ی ولا ترکنوا الی الذین ظلموا[3] ولنـ یجعل الله للکـفرین علی الم‌ـومنین سبیلا[4] فقاتلوا ائمه الکفر[5] و لا تت‌ـخذوا ع‌ـدوی و عدوکم اولیا[6] را میطلبد و برای اینکه دشمن را مشخص کند حکم لا ین‌هیکم الله عن الذین لم یقاتلوکم فی الدین ولم یخرجوکم من دیارکم [7] صادر میفرماید. این فرمانهای مهم و سرنوشت‌ساز هرگز نباید از منظومه‌ی فکری و ارزشی ما مسلمانان جدامانده و به‌دست فراموشی سپرده شود.


امروز بیش از همیشه زمینه‌ی این تحول اساسی در دسترس امت و نخبگان دلسوز و صلاح‌اندیش آن است. امروز بیداری اسلامی به معنی توجه نخبگان و جوانان مسلمان به دارایی‌های معرفتی و معنوی خود یک حقیقت انکار نشدنی است. امروز لیبرالیسم و کمونیسم که در صد سال پیش و پنجاه سال پیش برجسته‌ترین ارمغانهای تمدن غرب شمرده میشد بکلی از جلوه افتاده و عیوب درمان‌ناپذیر آنها آشکار شده است نظام مبتنی بر آن یک فروپاشید و نظام مبتنی بر این دیگری هم درگیر بحرانهای عمیق و در شرف فروپاشی است.


امروز نه فقط الگوی فرهنگی غرب ــ که از آغاز هم با وقاحت و رسوایی پا به میدان گذاشت ــ بلکه حتی الگوی سیاسی و اقتصادی آن یعنی دموکراسی پول‌محور و سرمایه‌داری طبقاتی و تبعیض‌آمیز هم ناکارآمدی و فسادانگیزی خود را نشان داده است.

دیدگاه کاربران