پخش خودکار بعدی

دربی جنجالی پرسپولیس و استقلال در سال 1373

تماشا اسپرت تماشا اسپرت
215

یکی از جنجالی ترین دربی های تاریخ در روز 30 دی 73 به وقوع پیوست.


تقابل سرخابی های پایتخت همیشه حساسیتهای خاص خود را داشته ولی جدال این دو تیم در سال 73 حساس تر از همیشه بود . یکی از مهمترین عامل حساسیت برانگیز این دیدار حضور احمدرضا عابدزاده دروازه بان سالهای گذشته استقلال درون دروازه رقیب یعنی پرسپولیس بود که در آن روزها اولین بازی های خود را در این تیم تجربه می کرد. نکته دوم اینکه پرسپولیس و استقلال پس از 2 سال به مصاف هم می رفتند و هواداران برای رویارویی مجدد دو رقیب سنتی لحظه شماری می کردند. و همچنین این بازی در چارچوب مرحله نیمه نهایی جام آزاداگان برگزار می شد و در مجموع دو دیدار رفت و برگشت یکی از دو تیم حذف و دیگری به فینال می رسید و نهایتا نتیجه تساوی در میان نبود.


در آن دوره ‌لیگ به صورت 2 دو گروه 12 تیمی برگزار شد. پرسپولیس در گروه خود قاطع ترین نتایج را کسب کرد. نتایجی که تا به امروز در فوتبال ایران تکرار نشده است پرسپولیس با این عملکرد قاطعانه در گروه خود اول شد. استقلال که تازه از لیگ دسته 3 صعود کرده بود شروع خوبی نداشت ولی در میانه راه با روی کار آمدن نصرالله عبدالهی روند بهتری پیدا کرد و نهایتا در گروه خود دوم شد. به این ترتیب این دو تیم باید در مرحله نیمه نهایی رودر روی هم قرار می گرفتند. هدایت پرسپولیس در این دیدار پس از سالها بر عهده علی پروین نبود و حمید درخشان مسئولیت فنی تیم را بر عهده داشت اما وقفه دو ساله در برگزاری این بازی باعث شده بود چهره های جدید زیادی برای اولین بار این دربی را تجربه کنند که غلامپور نوری تقوی اختر ایمان عالمی علی اکبریان حاج اکبری و فکری برای استقلال و رهبری فرد شاهرودی پیروانی و دایی برای پرسپولیس از جمله این بازیکنان بودند. 


بازی در نهایت هیجان و تنش آغاز شد و هر خطایی در میانه میدان باعث ایجاد درگیری و اعتراض به داور می شد. در چنین فضایی پرسپولیس صاحب یک ضربه کاشته شد و فرشاد پیوس که برای اولین بار کاپیتانی در دربی را تجربه می کرد با یک ضربه تماشایی دروازه حریف را باز کرد اما احمد ابهران قاضی میدان به دلیل آنکه هنوز در سوت خود ندمیده بود گل را مردود اعلام کرد. با این تصمیم جو ورزشگاه ملتهب تر شد ولی به هر حال نیمه اول بدون رد و بدل شدن گلی به اتمام رسید. در نیمه دوم در دقیقه 52 فرشاد پیوس با خطای غفوریهای اصل متوقف شد و داور اعلام پنالتی کرد. این صحنه با اعتراض شدید بازیکنان استقلال همراه شد. در این میان غفوریهای اصل با داور برخورد فیزیکی داشت که داور جریمه مناسب را برای او در نظر نگرفت. سالها بعد احمد ابهران در مصاحبه ای اظهار داشت که بزرگترین اشتباهش در دربی سال 73 عدم اخراج غفوری اصل بود که باعث شد کنترل بازی از دستش خارج شود. او مدعی شد که قبل از بازی به او توصیه شده بود که از کارت قرمز استفاده نکند و او هم تا حد امکان از اخراج بازیکنان خودداری کرد.


بهرحال ضربه پنالتی توسط فرشاد آقای گل که در آن دوره هم عنوان آقای گلی را به دست آورد به گل تبدیل شد و این بازیکن سومین گل خود را در تاریخ دربی به ثمر رساند قرمزها بعد از گل دست بردار نبودند و باز حمله کردند و این بار ضربه محکم داداش زاده پس از برخورد به دیرک افقی در حالیکه مشخص نبود که توپ پشت خط به زمین نشسته یا بعد از خط از نظر داور گل تشخیص داده شد تا دامنه اعتراضات استقلالی ها به داور بیشتر شود.

تاریخ انتشار 08 / 01 / 1398
دسته‌بندی ورزشی
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.