آموزش تلرانس گذاری هندسی و ابعادی|GD&T| قسمت 4|35 ساعت|کدافزار

کدافزار
منتشر شده در 15 شهریور 1399

پروسه تولید روش ساخت محصول را تعریف می کند و معمولا توسط مهندس تولید و یا مهندس فرآیند تدوین می گردد. مهندس فرآیند الزامات تولیدی محصول را بر مبنای نقشه قطعه تدوین می نماید. پروسه تولید میتواند با جزییات دقیق که بیانگر روش های تولید ترتیب تقدم وتاخر عملیات و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت محصول تدوین می گردد. گاهی ممکن است به سادگی مدار CNC و نقشه فیکسچری که قطعه را مهار میکند تدوین گردد.


پروسه های تولید انعطاف پذیر بوده و ممکن است توسط مهندس تولید تغییر نماید. گاهی یک قطعه ممکن است بنابه محل قرارگیری خود با روش های مختلفی تولید گردد. در اینگونه موارد ممکن است پروسه های تولید مختلفی هم متناسب با عملکردهای مختلف قطعه وجود داشته باشد.


###  


### طرح کیفیت اندازه گیری ابعادی :


این سند روش های کنترل قطعه را تعریف نموده و نحوه ی بازرسی و وارسی قطعه را بازگو میکند. دقیقا مانند طرح پروسه تولید این سند نیز می تواند رسمی یا غیر رسمی بوده و این بستگی به صلاحدید بازرسان دارد.


پلن کنترل توسط مهندس کنترل کیفیت تدوین می گردد. این طرح ویژگی هایی که باید در هر مرحله از تولید کنترل شود. زمان بین دو کنترل روش و تجهیزات مورد نیاز جهت کنترل را مشخص میکند. این طرح توسط مهندس کنترل کیفیت با ارزیابی دقیق عملکردهای مورد نیازی که در پروسه های تولید مشخص شده است تهیه و تدوین می گردد.


مهندس کنترل کیفیت پس از درک عملکردهای مورد نیاز اوراق فرآیند تولید را بررسی نموده تا چگونگی ساخت قطعه را تعیین کند اولین بازرسی کالا ممکن است یک بررسی کامل و جامع از تمام ویژگی های قطعه باشد. با دانستن انحراف فرآیند و احتمال اشتباه در آن زمان مناسب کنترل قطعه را تعیین نموده تا ابزار در بازرسی پروسه ها و روشه های لازم مشخص گردد.


روش های مختلف بازرسی یا ابزارهای مختلف نتایج متفاوتی را در بررسی محصول ایجاد میکند. نتایج بدست آماده از یک دستگاه CMM قطعا تفاوت فاحشی با نتایج بدست آمده از کنترل آزاد بدلیل روش واگرایی خواهد داشت. لذا این طرح باید مناسب ترین روش جهت ارزیابی با کمترین عدم قطعیت را مشخص نماید.


همانطور که میدانیم بسیار مهم است که طرح با ساز و کاری برای ساخت قطعات قابل تعویض داشته باشد و به ویژه اینکه در ارتقا کیفیت قطعات جهت شرکت در بازارهای جهانی کوشش کنیم.


جهت مشاهده فیلم های بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:


https://www.cadafzar.ir/cadafzar/627/film


درباره ما:


شرکت مهندسی کیان کدافزار.


آموزش تخصصی نرم افزار های حوزه CAD/CAM/CAE.


ارائه دهنده خدمات طراحی مهندسی (اسکن سه بعدی مهندسی معکوس مدلسازی و ابر نقاط و ..).


کدافزار همه جا همراه شماست .


 .وبسایت ما


 www.CADafzar.ir


 .کانال تلگرام


t.me/CADafzar


گروه های پرسش و پاسخ تخصصی :


کتیا (CATIA).


اتوکد صنعتی (AutoCAD).


سالیدورکس (Solidworks).


تلرانس گذاری هندسی و ابعادی (GD&T).


جهت عضویت نام نام خانوادگی شماره تلگرام و گروه مورد نظر خود را به ID زیر ارسال کنید:


t.me/CADafzarir


.اینستاگرام


instagram.com/CADafzar


.کانال تماشا


tamasha.com/CADafzar


.پروفایل لینکدین


 www.linkedin.com/in/CADafzar


.دانش قدرت نیست! تبادل اطلاعات قدرت است.

دیدگاه کاربران