افزایش قیمت‌ها با آزاد سازی نرخ ارز

اخبار تماشایی
منتشر شده در 06 تیر 1397

مجتبی خسرو تاج در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در مصوبه اخیر ستاد اقتصادی برای 17 میلیارد دلار ما بقی ارز صادراتی کشور تعیین تکلیف شد.وی با بیان اینکه صادرات کشور در سه ماهه نخست امسال رشد 21 درصدی داشته است گفت:: صادر کنندگان خرد می‌توانند با ارائه اظهار نامه خود در بورس و توافق با وارد کننده ارز واردات 5/5 میلیارد دلار کالا را به کشور تامین کنند.


رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: البته این ریسک وجود دارد که برخی وارد کنندگان مرزی برای واردات خود ریال پرداخت کنند.


خسروتاج گفت: در آینده می‌توان خدمات جدیدی را برای رقابتی شدن نرخ ارز صادراتی صادرکنندگان خرد در بورس فراهم کرد.


وی افزود: در سه ماهه گذشته میزان صادرات بخش کشاورزی 6/3 دهم میلیارد دلار بوده است و به جزء این بخش صادر کنندگان کالا‌های صنعتی، معدنی غیرفلزی، ماشین آلات، اقلام عمده شیمایی، خودرو و ... می‌توانند از امتیاز معامله ارز صادراتی خود در بازار بورس بر اساس تصمیم جدید ستاد اقتصادی استفاده کنند.


رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: برای واردات موبایل از دو سال پیش مصوب شد شرکت وارد کننده باید نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش داشته باشد.


خسروتاج افزود: اگر شرکتی نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش از شرکت اصلی نداشته و اقدام به واردات تلفن همراه کرده باشد متخلف است و باید رسیدگی شود.


وی گفت: در سامانه جامع تجارت وضع همه شرکت‌ها و کالا‌های وارداتی اعلام می‌شود و گمرکات نیز می‌توانند این موضوع را به آگاهی مردم برسانند.

دیدگاه کاربران