پخش خودکار بعدی

چه اتفاقی میافتد اگر در سیاره مشتری سقوط کنیم

تک نیوز تک نیوز
49

از آنجا که مشتری، همراه با عطارد، ناهید، مریخ و زحل به راحتی در آسمان شب قابل رویت هستند در دوران های باستانی شناخته شده بودند. فرهنگ های مختلفی که ستاره ها را مطالعه می کردند نیز این اجرام منحصر به فرد را می شناختند؛ آنها می دانستند که این اجرام همانند ستارگان درون مدل ها یا صورت های فلکی شان ثابت نیستند بلکه بر طبق قوانین متفاوتی حرکت می کردند.


یونانیان باستان این اجرام را به عنوان ستارگان سرگردان (ἀστὴρ πλανήτης(اَستِر پِلانِتِس)) در نظر می گرفتند و نام سیاره نیز(planet) از این اصطلاح گرفته شده است. ژوپیتر-مشتری(Jupiter) نامی مناسب و درخور برای این جرم بزرگ است. همانطور که می دانید مشتری بزرگ ترین و پرجرم ترین سیاره در منظومه شمسی است و این نام با نام خدای خدایان رومی (ژوپیتر؛کسی که خدای آسمان ها نیز نامیده میشد) کاملاً تناسب دارد. در حالیکه در اسطوره شناسی یونانیان، رقیب ژوپیتر، زئوس -خدای خدایان یونانیان باستان- است.


اما مشتری، درخشان ترین سیاره نیست، بلکه این ناهید است که درخشان ترین سیاره محسوب می شود. با این حال، مشتری و ناهید تفاوت بسیاری در پیمودن مسیر مداری خود در آسمان دارند. امروزه ما می توانیم با توجه به وضعیت قرارگیری آنها در منظومه شمسی این تفاوت را توضیح دهیم. ناهید، یک سیاره داخلی است، به این معنی که به خورشید نزدیک تر است و به عنوان ستاره شامگاهی (پس از غروب خورشید) و یا ستاره صبحگاهی (قبل از طلوع خورشید) شناخته می شود. در حالیکه مشتری، یک سیاره خارجی یا بیرونی است و این سبب می شود که کل آسمان را طی کند. این حرکت، همراه با درخشندگی سیاره، به مشتری به عنوان پادشاه سیارات کمک کرده است.

تاریخ انتشار 28 / 07 / 1397
دسته‌بندی علمی
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.