معرفی ورق استنلس استیل 321

فلزات اساسی
منتشر شده در 04 آذر 1399

استنلس استیل 321 یا همان استیل ضد سایش که در گروه فولادهای زنگ نزن آستنیتی قرار دارد ترکیب مشابهی با گرید 304 (ورق استیل نگیر) دارد. عمده ترین تفاوت این دو گرید مربوط به حضور تیتانیم در ترکیب شیمیایی استیل 321 است. حضور تیتانیم در ساختار این فولاد منجر به کاهش رسوب زایی کاربیدها و افزایش مقاومت به خوردگی بین دانه ای در محدوده دمایی 427 الی 816 درجه سانتی گراد حین سرویس دهی و جوشکاری می شود. در حالی که یکی از معضلات گرید H 304 رسوب زایی کاربیدها در این محدوده دمایی و به تبع آن خوردگی بین دانه ای و در نهایت کاهش بازده کارآیی می باشد. بنابراین برخلاف گرید H 304 این رده ی آلیاژی از فولادهای زنگ نزن قابلیت سرویس دهی در این محدوده دمایی را دارد. یکی دیگر از تاثیرات حضور تیتانیم در ساختار استیل 321 می توان به بهبود خواص دما بالا و خواص خزشی در مقایسه با گرید 304 اشاره کرد. همچنین این نکته را نیز باید اشاره نمود که حضور تیتانیم در ساختار این فولاد منجر به افزایش مقاومت در برابر سایش شده است. به همین جهت به این گرید از فولادهای زنگ نزن استنلس استیل ضد سایش نیز می گویند. رفتار مقاومت به خوردگی گرید 321 تقریبا مشابه با استیل 304 است. البته همانطورکه پیش تر نیز اشاره شد استنلس استیل 321 بواسطه حضور تیتانیم در مقابل خوردگی دانه ای مقاوم تر اند. مقاومت در برابر اسیدهای آلی و برخی از اسیدهای معدنی در این گرید بسیار عالی است.


ساخت قطعات کوره مبدل های حرارتی اجزای هواپیما (پیستون موتورهای هوایی) اتصالات و سیستم های اگزوز ماشین های سنگین نمونه هایی از کاربرد استنلس استیل 321 است.  


امروزه جایگاه و نقش فولادهای زنگ نزن در پیشبرد اهداف واحدهای صنعتی بسیار ویژه و استراتژیک می باشد. از این رو شرکت فلزکالا با عرضه ی انواع ورق های استنلس استیل در میان صنعتگران همواره پشتیبان و تامین کننده نیازهای واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور بوده است.


شرکت فلزکالا:


واردات و عرضه انواع ورق استیل


وب سایت:


www.FELEZ.org


تلفن:


021-22011620

دیدگاه کاربران