اردشیر زاهدی: راه حل نهایی دربار برای جلوگیری از پیروزی انقلاب

مستند ساز
منتشر شده در 13 بهمن 1398

افشای آخرین تصمیمات دربار برای جلوگیری از پیروزی انقلاب به روایت اردشیر زاهدی

اردشیر زاهدی، وزیر خارجه پهلوی و داماد محمدرضا شاه در مستند «آخرین دیپلمات» از تصمیمات محرمانه برای جلوگیری از پیروزی انقلاب و کنترل اوضاع کشور پرده برداشت.

اهدی در بخش جدیدی که از مستند «آخرین دیپلمات» ساخته امیر تاجیک در فضای مجازی منتشر شده می گوید: «دربار و شخص شاه به مشکلات کشور وقوف داشتند. به قول اعلی حضرت: تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها!»

مشاور ارشد محمدرضا پهلوی معتقد است که هدف قرار دادن دانشجویان توسط نیروهای نظامی، شعله ناآرامی ها را دو چندان کرد و اگر وی و برخی شخصیت ها جلوی تداوم این امر را نمی گرفتند، «خون به پا می شد». این امر به گفته زاهدی به استعفا و تهدید کابینه توسط او منجر شد؛ «اولین پیش بینی این بود که چهره هایی چون (علی) امینی و (غلامحسین) صدیقی که از منتقدان شرایط موجود بودند با شخص شاه گفتگو کرده و اوضاع کشور در یک توافق ملی آرام شود.»

راه حل نهایی دربار

انتقال شاه به بندرعباس و زندانی کردن تمامی مخالفان حکومت در یک روز، راه حل نهایی کنترل اوضاع بود. اردشیر زاهدی در بخش دیگری از «آخرین دیپلمات» می گوید: پیش بینی دیگر ما، زمانی که (آیت الله) خمینی در فرانسه بود، این بود که افرادی که این شلوغ بازی ها را می کردند در روز معینی جا درست شود، یکی در "سرحد" بیرجند در استان خراسان، یکی دیگر در استادیومی ورزشی در شمال تهران و سومین مکان در باغ شاه، تا این افراد بازداشت و زندانی شوند.

آخرین دیپلمات پهلوی می افزاید: «شاه در آن زمان بیمار بود. قرار شد شاه هم به بندرعباس برود و آنجا باشد. من مخالف رفتن شاه به کیش بودم چرا که کیش حواشی بسیاری داشت که البته پرونده دیگری است. اما اینها در زمانی بود که همه شانس های دیگر را از دست داده باشیم.»

زاهدی در این مستند تلویحا می گوید که راه حل نهایی برای تداوم حکومت پهلوی، کنار رفتن شاه و زندانی شدن مخالفان، همگی در یک روز و یک زمان معین بود. ابعاد دیگری از ناگفته های تاریخی کشور و دربار پهلوی در مستند «آخرین دیپلمات» به زودی منتشر خواهد شد.

دیدگاه کاربران