پخش خودکار بعدی

21 مرداد روز ملی دریای خزر

میرادو میرادو
46


دریای خزر[2] دریای کاسپی یا دریای مازندران پهنه‌ای آبی است که از جنوب به ایران از شمال به روسیه از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود. دریای خزر در گذشته بخشی از دریای تتیس بود که اقیانوس آرام را به اقیانوس اطلس متصل می‌کرد.


این دریا که گاهی بزرگترین دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین طبقه‌بندی می‌شود بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود 1030 تا 1200 کیلومتر و عرض آن بین 196 تا 435 کیلومتر است. سطح دریای خزر در حدود 28 متر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است.


قسمت شمالی این دریا بسیار کم‌عمق است. به‌طوری‌که تنها نیم درصد آب دریا در یک‌چهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن به‌طور میانگین کمتر از 5 متر است. حدود 130 رودخانه به این دریا می‌ریزند که اکثر آن‌ها از شمال غربی به دریا می‌پیوندند. بزرگترین آن‌ها رود ولگا است که هر سال به‌طور میانگین 241 کیلومتر مکعب آب را وارد دریای خزر می‌کند. رودهای کورا 13 اترک 8٫5 اورال 8٫1 و سولاک 4 کیلومتر مکعب آب را سالانه وارد دریا می‌کنند.


طبیعت بسته خزر آن را منزلگاه جانوران و گیاهان منحصربه‌فردی کرده‌است اما در عین حال موجب شده تا در مقابل آلودگی‌های کشاورزی و صنعتی و نفتی بسیار آسیب‌پذیر باشد. از منابع مهم دریای خزر ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را می‌توان نام برد.

تاریخ انتشار 21 / 05 / 1398
دسته‌بندی خبری
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.