پخش خودکار بعدی

صاعقه با بدن انسان چه می کند

بهترین ها بهترین ها
171

صاعقه یکی از اسرار آمیزترین پدیده‌های خلقت است، شانس اصابت رعد و برق به یک فرد حدود یک در 600 هزار است، همچنین آسیب دیدگی اعصاب، شکستگی استخوان‌ها و فقدان شنوایی و بینایی از بلاهای که برق صاعقه بر بدن وارد می‌کند.


 صاعقه یکی از اسرار آمیزترین پدیده‌های خلقت است، که در عین زیبایی بسیار مخرب بوده و در طول حیات بشری بر کره خاکی موجب ضرر و زیان مالی و جانی بسیاری شده است. برخورد ابرهای با بارهای غیر همنام، واکنش‎های الکتریکی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و برق تولید می شود که با نور و صدای شدید همراه است.


رعد و برق می‎تواند قلب انسان را از کار بیاندازد، شش‎ها را پاره کند و یا سبب سوختگی‎های جدی در بدن شود، زیرا از جریان الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است و اگر چه به لحاظ زمانی بسیار کوتاه است اما قدرت بسیار زیادی دارد.


براساس آخرین گزارش سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران از 19 فروردین ماه تا چهارم اردیبهشت ماه سال 95 سه نفر به دلیل برخورد صاعقه در ایلام و خوزستان فوت کردند.


مهمترین و ساده ترین دلیل حوادث ناشی از صاعقه،‌ عدم آگاهی از روش‌های صحیح حفاظت است، شانس اصابت رعد و برق به یک فرد حدود یک در 600 هزار است و با رعایت توصیه‌های این شانس را کاهش داد.


با نگاه به آسمان و کسب آخرین اخبار هواشناسی می‌توان به وقوع طوفان و رعدو برق پی برد و در چنین شرایطی باید کارهای بیرون از خانه را به تعویق انداخت و نکات ایمنی را در این خصوص رعایت کرد.


وسایل برقی مانند رادیو و تلویزیون را از برق بکشید و سیم آنتن را خارج کنید، از درب و پنجره و بخاری دیواری، شوفاژ و دیگر هادی‌های الکتریسیته دور شوید، از رفتن به حمام و دوش گرفتن خودداری کنید.


در صورتیکه خارج از خانه هستید، زیر تک درخت‌های بلند یا نقاط مرتفع پناه نگیرید بلکه در محلی باز به حالت خمیده باقی بمانید تا کمترین سطح تماس با زمین را داشته و هرگز روی زمین دراز نکشید.


از تیرک‎ها، سیم برق هوایی، فنس‌ها، لوله‎‌های فلزی آب، مناطق و علفزار های مرطوب و جویبارها و مکان‌های پر آب و رودخانه‌ها دور شوید. اگر در ناحیه جنگلی هستید بهتر است به ناحیه کم ارتفاع در زیر درختان تنومند و کوتاه پناه ببرید.

تاریخ انتشار 08 / 08 / 1397
دسته‌بندی علمی
نظرات کاربران
نظری برای نمایش وجود ندارد.