داروی تولید داخلی برای درمان کرونا

اخبار تماشایی
منتشر شده در 02 مرداد 1399

سعید نمکی در حاشیه برگزاری جلسه مجازی وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: در این نشست عنوان کردم که در سطح کشور حداقل یک هزار و 200 مرکز بهداشتی 16 تا 24 ساعته دایر کرده ایم و با ایزوله کردن افراد دارای علائم در منزل بار بیمارستان‌ها را کاهش داده ایم.


وی افزود: به رغم تحریم‌های ظالمانه توانستیم داروهای مورد نیاز بیماران کووید 19 را وارد کرده و در کشور نیز تولید کنیم. اوایل هفته آینده دو شرکت داروسازی در کشور داروی رمدسیویر به عنوان یکی از داروهایی که در بخشی از بیماران کووید 19 تاثیراتی داشته را تولید و به بیمارستان‌های مورد نیاز عرضه می‌کنند.


وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در این نشست گزارشی دادم مبنی بر اینکه خوشبختانه در بخش ساخت واکسن توفیقات بسیار قابل توجهی داشته ایم و تست‌های اولیه را پاس کرده و امیدوارم که به مراحل امیدوارکننده ای برسیم.


نمکی عنوان کرد: امروز سه توصیه مهم به سازمان جهانی بهداشت کردیم اولین توصیه ما این بود که کشورهای منطقه باید بتوانند از تجارب یکدیگر استفاده کنند و توفیقات حاصل شده را به اشتراک بگذارند. دومین نکته‌ای که به عنوان یک نگرانی اعلام کردیم این است که متاسفانه گرفتاری سازمان‌های عضو سازمان جهانی بهداشت و مبارزه نفس گیر با کرونا باعث شده اکثر کشورها از توجه به سایر مسائل بهداشتی از جمله واکسیناسیون مراقبت از گروه‌های هدف مانند مادران باردار کودکان و سالمندان مبارزه با بیماری‌های واگیردار مانند سل فلج اطفال سرخک و سرخجه ایدز بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت بیماری‌های قلبی و عروقی و گرفتاری‌های روحی و روانی غافل شوند.


وی افزود: اوایل هفته نشستی با روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور داشتیم که آنها را مکلف کردم که فردی را به عنوان مدیر اجرایی پروژه کووید 19 منصوب کنند تا سایر همکاران بتوانند به سایر مسائل بهداشتی و درمانی بپردازند.

دیدگاه کاربران