سامانه لجستیک یکپارچه هزینه تمام شده را کاهش می دهد

پرتال حمل و نقل iranway
منتشر شده در 04 دی 1402

به گزارش پرتال حمل و نقل بهنام علیخانی نایب رئیس کمیسیون امور گمرکی اتاق بازرگانی در رونمایی از سامانه لجستیک یکپارچه و مدیریت تجارت «باعه» با اشاره به هدف از ایجاد و راه اندازی این سامانه گفت: در چند سال گذشته گلوگاه های تجارت ایران شناسایی شد که چند عامل از موانع تجارت و لجستیک یکپارچه ایران بوده که در راستای رفع این موانع سامانه مذکور ایجاد شد که از طریق این سامانه تمام فرایند زنجیره تامین برای صاحببن کالا انجام می شود.


وی با بیان اینکه یکی از موانع مهم آن بوده که فرایند تجارت ایران به صورت جزیره ای و سنتی انجام می شود اظهار داشت: این وضعیت بدین صورت است که شرکت ها خرید را خودشان انجام می دهند و گاهی بدون آگاهی کافی از اطلاعات قوانین بانکی حمل و نقل بیمه و گمرکی مبدا و مقصد و بدون شناخت از شرایط شرکت های کشتیرانی و سایر شقوق ترکیبی نسبت به حمل بار اقدام می کنند و همین اقدام جزیره ای باعث افزایش هزینه ها برای صاحب کالا می شود.


به گفته نائب رئیس کمیسیون امور گمرکی اتاق بازرگانی همین عدم شناخت صحبت کالا از قوانین و مقررات گمرکی داخلی و بین المللی و... که منجر به مواجه با مشکلات متعدد و در نهایت هزینه دموراژ و انبارداری و زمان تحویل کالا را بالا می برد و منجر به رسوب کالا می شود و حتی امکان متروکه شدن کالا و از دست دادن آن وجود دارد. مجموع این عوامل در نهایت هزینه تمام شده را برای فعالان اقتصادی و تجاری بالا می برد.


علیخانی ادامه داد: این سامانه این فرصت را برای تجار فراهم می کند که از ابتدا و انتهای آن فرایند تجارت از جمله حمل و نقل بین المللی هوایی زمینی دریایی ریلی و ترکیبی کشتیرانی مدیریت اسناد و مجوزها مدیریت امور ارزی تطبیق اسناد با ثبت سفارش و اخذ مجوزهای قانونی در کمترین زمان رصد حمل کالا ترانزیت داخلی و خارجی امور گمرکی و ترخیص کالا حمل و نقل داخلی انبارداری و استریپ مدیریت امور بانکی و بیمه از طریق سامانه لجستیک یکپارچه و مدیریت تجارت انجام می شود و در نهایت حتی امکان دموراژ صفر برای شرکت ها وجود دارد.

دیدگاه کاربران