آخرین گفتگوی جذاب و دیدنی با زنده یاد یدالله صمدی

کافه تماشا
منتشر شده در 05 مهر 1397

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی خانه سینما؛ خانه سینما ضمن عرض تسلیت به خانواده زنده یاد صمدی اعلام کرد


زندگی‌نامه


یدالله صمدی فعالیت سینمایی خود را با فیلم «تختخواب سه نفره» از دستیار کارگردانی نصرت کریمی در سال 1351 آغاز نمود و در سال 1363 با ساخت اولین فیلم خود - مردی که زیاد می‌دانست -، ساخت اوّلین فیلم طنز پس از انقلاب را به نام خود سند زد و با همین فیلم برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سومین جشنواره فیلم فجر گردید.


یکی از مهم‌ترین مولفه‌های آثار یدالله صمدی توجه به فرهنگ بومی ترکی و استفاده از داستان‌های اصیل این سرزمین است که حاصل آن را می‌توان در فیلم‌های اتوبوس (1364)، ساوالان (1368)، دمرل (1372) و سارای (1376) مشاهده نمود.


که در این میان فیلم اتوبوس (1364)، به عنوان یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های آن دوره نیز شناخته می‌شود. اما عرصه فعالیت صمدی تنها در این بازه محدود نمی‌شود. فیلم ایستگاه (1366) بی تردید یکی از بهترین تریلرهای روانشناختی سینمای پس از انقلاب می‌باشد و این فیلم به همراه فیلم نقطه ضعف اعلامی یکی از جریان‌سازان این ژانر در سینمای ایران بوده‌اند. ایستگاه علی‌رغم نادیده گرفته شدن از سوی داوران در جشنواره فجر به عنوان فیلم منتخب منتقدان و نویسندگان سینمایی در سال 63 برگزیده شد.


صمدی در ادامه فعالیت‌های خویش دوباره به ژانر کمدی شهری بازگشت و آثاری چون آپارتمان شماره 13 (1369)، دو نفر و نصفی (1370) و معجزه خنده (1375) را خلق کرد. فیلم آپارتمان شماره 13، جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم و فیلمنامه را در سال 69 از جشنواره فجر کسب نمود. وی در دهه 80 نیز آثاری چون بانوی من (1381) و شهرآشوب (1384) را کارگردانی نمود.


وی در طیّ سال‌های 1386 تا 1390، سریال شوق پرواز را دربارهٔ زندگی شهید عباس بابایی، به سفارش بنیاد شهید و امور ایثارگران برای شبکه اوّل سیما کارگردانی کرد و این نخستین تجربهٔ تلویزیونی او به‌شمار می‌رفت که با موفّقیت و استقبال چشم‌گیری مواجه شد.


وی همچنین به مدت سه سال (1380–1377) مدیرعامل خانه سینما بود و علاوه بر آن ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران را نیز بر عهده داشت.


صمدی در هفدهمین دوره و همچنین در سی امین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، داوری بخش مسابقه سینمای ایران را عهده‌دار بوده‌است.

دیدگاه کاربران