در جست‌وجوی جهان گمشده با تلسکوپ جیمزوب

تماشاخانه
منتشر شده در 16 دی 1400

تلسکوپ جیمز وب با موفقیت به فضا پرتاب شد اما هنوز سفر پرخطری را در پیش دارد. در طول یک ماه آینده فضاپیما در حال حرکت به‌سمت مقصدش در فاصله 1/5 میلیون کیلومتری از زمین خواهد بود. در طول مسیر جیمز وب به‌آرامی باز می‌شود و به‌شکل پیکربندی نهایی‌اش درمی‌آید. این فرایند شامل صدها گام مختلف است که وقوع اشکال در اجرای حتی یکی از آن‌ها می‌تواند کل ماموریت را با خطر شکست مواجه کند.


پرتاب تلسکوپ تنها آغاز راهی طولانی است. جیمز وب اکنون فهرستی بلندبالا از کارهایی را دارد که باید در طول هفته‌های آتی به‌تدریج انجام دهد. تلسکوپ ابتدا پنل‌های خورشیدی‌اش را برای تامین نیرو از خورشید خواهد گشود و سپس آنتن‌های گین خود را برای برقراری ارتباط با زمین باز خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که در طول مسیر باید باز شود سپر خورشیدی تلسکوپ است قطعه‌ای متشکل از 5 لایه‌ی نازک ساخته‌شده از ماده‌ای به نام کپتون.


جیمز وب برای آنکه بتواند در نور فروسرخ ببیند باید در دمایی بسیار کم فعالیت کند. سپر خورشیدی شرط ضروری برای جذب گرمای خورشید است و به جیمز وب امکان می‌دهد تا در دمای بسیار سرد منفی 223 درجه‌ی سانتی‌گراد قرار داشته باشد. استقرار سپر خورشیدی باید بی‌نقص باشد تا موفقیت ماموریت تضمین شود. این سپر خوشبختانه 14 دی به‌طرز موفقیت‌آمیزی باز شد. برای بررسی بیشتر این تلسکوپ و هدف آن تا انتهای ویدئو همراه زومیت باشید.

دیدگاه کاربران